29. června–5. července 2021

Štědrá pomoc proudí i ze světa

28. 6. 2021

Slova povzbuzení i rekordní materiální pomoc přicházejí po ničivém tornádu z domova i ze zahraničí. Osobně povzbudil Moravany dokonce papež František.

image:Image Pracovníci Charity už na místě zjišťují rozsah škod.
Pracovníci Charity už na místě zjišťují rozsah škod. Snímek DCH Brno

„Ujišťuji o své blízkosti obyvatele jihovýchodu České republiky, zasaženého silným tornádem. Modlím se za zemřelé a zraněné a za ty, kteří museli opustit své vážně poškozené domovy,“ uvedl papež po nedělním Andělu Páně.

Modlitby i hmotná podpora pak proudí od našich sousedů. Slovenská katolická charita (SKCH) vyhlásila celonárodní sbírku. „Máme možnost vyjádřit solidaritu lidem postiženým katastrofou, která nás samotné minula jen o vlásek,“ povzbudil ke štědrosti generální sekretář SKCH Erich Hulman. Také Slovensko zasáhly prudké bouře, kterým padla za oběť například uctívaná mariánská socha před národní svatyní v Šaštíně. Slováci mohou Moravanům přispět např. prostřednictvím webu charita/darujme.sk. Předseda slovenského episkopátu arcibiskup Stanislav Zvolenský ujistil brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, že je nablízku obětem a zraněným, a vyzval věřící k modlitbám.

Dar ve výši zhruba tři čtvrtě milionu korun zaslalo Maďarsko farnosti sv. Bartoloměje v Hruškách. Z Rakouska přijeli pomáhat záchranáři a zdravotníci, z Polska hasiči, přispění nabídlo i Chorvatsko. Tornáda pustošila také v dalších zemích, nejhůře v Polsku, Belgii, Nizozemsku či ve Francii, kde se zřítila věž kostela sv. Mikuláše v Bourgueil poblíž západofrancouzského Tours.

Bezprecedentní vlna solidarity

Vzápětí po katastrofě se mezi Čechy zvedla vlna solidarity, která je bezprecedentní. Nadace Via zaznamenala v prvních hodinách takový zájem, že její servery kolabovaly. Lidé přispívali rychlostí půl milionu korun za pět minut, což dvacetiletá nadace dosud nezažila. Zapojilo se přes 130 tisíc lidí a darovali více než 169 milionů korun.

Ve své diecézi vyhlásil mimořádnou kostelní sbírku brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který do postižené oblasti den po pohromě přijel osobně už i s prvním finančním darem. Další sbírku pořádá Diecézní charita Brno, která již shromáždila přes 202 milionů korun.

Pár hodin po zprávách o tornádu se mimořádně sešlo vedení Českobratrské církve evangelické a Diakonie ČCE, uvolnilo půl milionu korun a vypsalo sbírku. Tu další spustila i husitská diakonie.

Praktickou pomoc pak nabídli skauti – jednak přímo na místě a jednak navrhli lidem z postižených oblastí, že mohou zdarma poslat děti na skautské tábory.