29. června–5. července 2021

Arcibiskup děkuje za loňské nasazení

28. 6. 2021

Výroční zpráva za rok 2020, kterou arcibiskupství zveřejnilo v minulém týdnu, zachycuje boj s koronavirem i výsadbu stromů.

Letos její text vychází vůbec poprvé ve dvou variantách. Plnou, devadesátistránkovou verzi si lidé mohou stáhnout v elektronické podobě z diecézního webu, zatímco základní souhrn v podobě letáku putuje v nákladu čtyř tisíc kusů „do terénu“. „Distribuujeme je prostřednictvím farností, církevních škol a Charit tam, kde se lidé mohou s církví nejčastěji setkat,“ říká kancléř arcibiskupství biskup Antonín Basler.

Zpráva zachycuje informace o významných událostech uplynulého roku, statistiky nebo přehled hospodaření. Upozorňuje tak například, že arcibiskupství a farnosti společně hospodařily s příjmy 908 milionů a výdaji 890 milionů Kč nebo že bylo uděleno 3,3 tisíce křtů a uzavřeno téměř tisíc manželství. Další oddíly pak popisují, jak církev i navzdory epidemii zvládla být lidem nablízku a pomáhat jim, ale také oslavit výročí sv. Jana Sarkandra nebo jak farnosti zareagovaly na výzvy arcibiskupa i papeže a vysadily téměř 1 500 stromů. „Ohlédnutí za tím, co se podařilo, vede k vděčnosti a spokojenosti. Vděčnost upevňuje dobré vztahy nejen k Bohu, ale i ke všem spolupracovníkům a blízkým,“ píše v úvodu zprávy arcibiskup Jan Graubner a dodává: „Děkuji všem, kteří se jakkoliv podíleli na životě našeho církevního společenství. Děkuji všem, kteří mají podíl na šíření dobrých zpráv a vděčnosti, kteří vyzařují a rozdávají radost.“