21. 6. 2021
|Hrdinské ctnosti zakladatele evropské integrace Roberta Schumana uznal v neděli papež František. Za mučednice prohlásil desítku alžbětinek zastřelených Rudou armádou.
Francouzský státník Schuman (1886– 1963) se spolu s Konradem Adenauerem a Alcidem De Gasperim považuje za otce sjednocené Evropy. Společně se podíleli na tzv. Římské smlouvě z 25. března 1957, kterou vzniklo Evropské hospodářské společenství – předchůdce Evropské unie. Schuman byl poté prvním předsedou Evropského parlamentu. Politika pro něj byla posláním a službou. „Za působením veřejně známé osobnosti se skrývalo nitro člověka, který žil svátostmi, který se, když mohl, odebíral do kláštera, který předtím, než formuloval svá slova politika, vždy rozvažoval nad slovy Písma,“ stojí ve vatikánské zprávě, která jej prohlašuje za ctihodného.
Papež podepsal ještě patnáct dalších dekretů. Vedle dvou kněží a tří řeholnic, kteří žili v 17.–19. století, je to desítka sester alžbětinek zavražděných vojáky Rudé armády v roce 1945. Sestry Paschalis, Acutina, Sapientia, Melusja, Adelheidis, Edelburgis, Rosaria a Adela byly Polky, sestra Felicitas pocházela z Německa. Pracovaly na různých místech Polska s nemocnými a starými lidmi. Sestru Paschalis poslaly v březnu 1945 nadřízené pryč ze slezské Nisy, aby ji ochránily před postupující frontou. Odešla na území dnešní olomoucké arcidiecéze, zdržovala se ve Velkých Losinách či v Sobotíně, kde se starala o staré lidi. V Sobotíně ji 11. května 1945 napadl ruský voják, a protože se mu nechtěla podvolit, zastřelil ji. U zdejšího kostela je též pohřbena. Osudy ostatních sester byly podobné. Záhy po jejich smrti je věřící začali ctít jako mučednice a putovat k jejich hrobům.