22.–28. června 2021

21. 6. 2021

„ETICKY NEOBHAJITELNÉ„ je klasifikovat umělý potrat jako „základní lékařskou službu„ – píšou biskupové Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) k tzv. Matićově zprávě, o které se bude tento týden hlasovat v Evropském parlamentu. Chorvatský europoslanec Predrag Fred Matić v této zprávě o sexuálním a reprodukčním zdraví a právech žen v EU vedle požadavků lepší osvěty, dostupnosti péče či odstranění násilí na ženách navrhuje uznat existenci „práva na potrat“ a výhradu svědomí zde přehodnotit na „odpírání lékařské péče“. „Tak závažný lékařský zásah se nemůže a nesmí stát běžnou praxí,“ píšou biskupové s tím, že nenarozené dítě není majetkem svých rodičů a má právo na život. Nadto by schválení zprávy znamenalo zásah do kompetencí jednotlivých členských států.

NOVOU MOBILNÍ APLIKACI uvedlo na začátek poutní sezony největší rakouské poutní místo s mariánskou svatyní Mariazell. V němčině v ní nabízí termíny bohoslužeb, texty modliteb, zvukového průvodce po historickém areálu včetně klenotnice či informace o zajímavých turistických cílích v okolí. Aplikace Basilika Mariazell je ke stažení zdarma. Na přidruženém webu www. basilika-mariazell.at pak místní benediktinská správa poskytuje možnost zaslat prosbu o modlitbu, rozsvítit virtuální svíčku nebo zaregistrovat poutnickou skupinu. Chrám v Mariazell založil v roce 1157 podle legendy moravský markrabě Jindřich, protože mu tak pokynul ve snu sv. Václav. Po staletí sem směřovali právě i poutníci z Čech a Moravy, v domácích kostelích najdeme řadu kopií mariazellské milostné sošky „Magna Mater Austriae“.

KOMUNITA TAIZÉ POTVRDILA LETOŠNÍ SETKÁNÍ s bratry na 28. prosinec 2021 až 1. leden 2022 v italském Turíně. Podrobnosti budou upřesněny podle aktuální pandemické situace. Počítá se s modlitbami a setkáními v kostelích v centru města a večerními setkáními na výstavišti Lingotto i s dalším programem na různých místech Turína. Vybrané body programu budou také přenášeny online pro zájemce, kteří nebudou moci přijet. Bratři prosí, aby se mladí lidé, kteří se chtějí účastnit, co nejdříve přihlásili na rencontres@taize.fr. Budou pak znát přibližný počet účastníků a mohou tomu uzpůsobit potřebná opatření. Ekumenické setkání mladých lidí s bratry z Taizé se mělo v Turíně konat už na konci minulého roku, kvůli pandemii však bylo o rok odloženo, a to vůbec poprvé ve své čtyřicetileté historii.

PROSLULÁ STŘEDNÍ ŠKOLA A SBOR „DOMSPATZEN“ při katedrále v Řezně se otevře i dívkám. „Chrámoví vrabci“, pokládaní za nejstarší chrámový sbor světa, tak překračují více než tisíciletou tradici. Internátní škola oznámila, že první studentky přijme od školního roku 2022/2023. Stávající sbor zůstane zachován jako čistě chlapecký, doplní jej však samostatný dívčí sbor. Rozhodnutí jednomyslně přijala správní rada školy a sboru Domspatzen. „V budoucnu tak chceme i dívkám zpřístupnit kvalitní hudební vzdělání v této instituci. Se svými pěveckými schopnostmi by měly tvořit svůj vlastní, nový pilíř řezenské katedrální hudby,“ vysvětlili Domspatzen. Radu podpořil též místní biskup Rudolf Voderholzer.

OFICIÁLNÍ HYMNU LETOŠNÍHO 5. EUCHARISTICKÉHO KONGRESU zveřejnil maďarský kardinál Péter Erdő na tiskové konferenci minulý týden. Jde o novou verzi hymny z roku 1938, kdy Mezinárodní eucharistický kongres hostila právě Budapešť. Verše Bély Banghy o Boží vládě nad světem tehdy podle Erdőa Maďary povzbudily v nelehkých časech a poté jim pomohly překonat tíhu válečného a totalitního období. Píseň se v Maďarsku při významných církevních událostech zpívá dodnes. Letošní ročník kongresu, posunutý kvůli pandemii z loňského termínu, proběhne v maďarské metropoli od 5. do 12. září, závěrečnou mši svatou zde bude slavit papež František od 11.30 hod. Mezinárodní eucharistický kongres, který chce posílit úctu k eucharistickému Kristu, se koná vždy po čtyřech letech od roku 1876.