22.–28. června 2021

Sázavský klášter v novém

21. 6. 2021

Minulou neděli požehnal kardinál Dominik Duka obnovený svatoprokopský poutní areál na Sázavě. Po více než dvou letech generálních oprav se otvírá návštěvníkům.

image:Image Přes parné počasí dorazily do obnoveného poutního areálu na slavnost požehnání zástupy poutníků.
Přes parné počasí dorazily do obnoveného poutního areálu na slavnost požehnání zástupy poutníků. Snímek Jana Podhorská

Moderní architektonické prvky s nápisy ve staroslověnštině, opravená krypta, fara, věžička kostela (sanktusník), fasády, venkovní prostranství a od srpna též nová prohlídková trasa o sv. Prokopovi vedoucí přes dosud nepřístupné prostory nově čekají na návštěvníky Sázavského kláštera.

„Modlil jsem se tu tenkrát, zda jsou opravy Boží vůlí, a vypadá to, že ano,“ uvedl při slavnostní mši svaté minulou neděli před zcela zaplněným kostelem vděčně P. Radim Cigánek. Tento sázavský duchovní řídil náročné opravy, které byly hrazeny z evropských fondů (asi 120 milionů korun) se spoluúčastí sázavské farnosti. „Vystřídalo se zde asi 150 řemeslníků a techniků,“ přiblížil po bohoslužbě Ivo Knížek, který měl na starosti stavební dozor. V areálu zbývají jen dokončovací práce, poutní a informační centrum je už nyní otevřené o víkendech, kdy se také konají komentované prohlídky. Začátkem července zde při pouti ke sv. Prokopovi bude uložena světcova relikvie.

Kardinál Dominik Duka kostel i venkovní prostranství za parného dne požehnal svěcenou vodou a v kázání připomněl, že „vše začíná křtem, jímž získáváme křesťanskou identitu, ze které vyrůstá láska“. A dodal, že „Sázava není jen historická památka, ale výzva“, s odkazem na sv. Prokopa, poustevníka a později prvního opata kláštera, jenž vynikal staroslověnskou liturgií. P. Cigánkovi pak kardinál za úsilí o obnovu areálu udělil stříbrnou medaili sv. Jana Nepomuckého. Slavnosti se účastnil též Mons. Milan Hanuš, řeckokatolický apoštolský vikář (protosyncel) a děkan kapituly Všech svatých na Pražském hradě, kde jsou uloženy ostatky sv. Prokopa.

Více v příštím KT 27/28