15.–21. června 2021

Zjevení přírody v kostele

14. 6. 2021

image:Image Kousky přírody v barokním kostele.
Kousky přírody v barokním kostele. Snímek SGVU

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích je opět otevřená. A umělecká díla se vrátila i do někdejšího jezuitského chrámu. Prostory barokního kostela Zvěstování Panně Marii, který galerie pravidelně využívá, zaplnily dvě výstavy – multimediální expozice nazvaná Zjevení přírody a Salon ASSociace Kubinstadt.

V kolonce autora u první z nich je uvedeno uskupení Andere Seite studio, tedy dvojice litoměřických umělců Radka a Zdeňka Květoňových. Zaměřují se na volnou tvorbu v oblastech fotografie, kresby, grafiky, nástěnné malby, grafického designu, instalace a videoartu. Název vznikl podle jediného románu litoměřického rodáka, grafika a spisovatele Alfreda Kubina. „Zjevení přírody představuje velkoformátové digitálně zpracované fotografie a videoprojekce Andere Seite studia zachycující les a jeho mikrosvět rostlin a hub. Instalace je citlivě zakomponována do prostoru hlavní lodi kostela, který s ní vytváří jedinečný celek,“ popsal kurátor Jan Brodský.

Zjevení přírody doprovází také tvorba umělců sdružených v ASSociaci Kubinstadt, kterou zmínění bratři vedou. Díla různých autorů jsou umístěná na kruchtě a na emporách. Obě výstavy je možné v litoměřickém kostele vidět až do 26. září. Kostel bude také přístupný v průběhu Litoměřické muzejní noci z 18. na 19. června. Výstavy doprovodí i ukázka hry na domorodý nástroj didgeridoo.