8.–14. června 2021

Tlak na Bělorusko

7. 6. 2021

Svět by měl zvýšit tlak na Lukašenkův režim, aby propustil politické vězně, shodují se obhájci lidských práv poté, co minulý týden vystoupil v běloruské státní televizi unesený opoziční novinář Raman Pratasevič s přiznáním k protistátní činnosti. „Každému normálnímu člověku je jasné, že k tomu byl donucen,“ řekl polské katolické agentuře KAI Ramanův otec Dymitr, který s manželkou už několik let žije v polském exilu. Na videu byly na mladíkovi patrné stopy mučení. „To je ukázka toho, čeho je Lukašenko schopen. Ale svět všechno vidí,“ doufá Dymitr Pratasevič.

Jak KAI upozornil Aleś Białacki z mezinárodně uznávaného Centra ochrany lidských práv v Minsku, Západ si musí uvědomit, že k omezení režimu jsou nutná naléhavá opatření. Kruté zacházení s domácími politickými vězni nebyl snad dostatečný argument, avšak porušení mezinárodních smluv únosem Pratašenka z irského letadla by jím být mohlo – dodal.

P. Jury Sanko, mluvčí běloruské církve, upozornil magazín Crux, že úřady znemožňují kněžím přístup do věznic. Ani ti tudíž nevědí, co se se zadržovanými děje. Autority zamítly i petici 70 kněží za propuštění matky pěti dětí, katoličky Volhy Zolotarové. Příbuzní vězňů si alespoň vyměňují podporu a modlitby na facebookovém profilu „Katolíci v Bělorusku“.