Žijeme pro okamžik každého dne

15. 10. 2019

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký zájem o jeho zemi. Také nás zajímalo, jaký život vedou indičtí křesťané.

Vydání: 2019/42 Svatovítské varhany poprvé zahrály, 15.10.2019, Autor: Pavel Sršeň

Bangalore je velké město se 17,2 milionu obyvatel. Z nich je 520 tisíc katolíků římskokatolické, syrské, malabarské a malankarské církve. Je to opravdu velký rozdíl v porovnání s mou předchozí diecézí Belgaum, kde bylo pouze 25 tisíc katolíků. Přestože celý minulý rok byl pro mě velmi hektický, podařilo se mi navštívit všech 140 farností a dalších 30 pastoračních center. Právě teď absolvuji druhé kolo návštěv. Velmi rád navštěvuji farnosti a setkávám se s kněžími a lidmi.
V arcidiecézi se držím tří hlavních priorit: vytváření komunit založených na víře, postavení laiků v církvi a poskytování zvláštní péče chudým i lidem vyloučeným ze společnosti.
Je založena na službách a dobré vůli osob vybraných pro tento účel. Jde například o generální vikáře, ekonomy, členy různých komisí vybrané z řad kněží, církevních zaměstnanců i laiků. Máme komisi pro Bibli a katechezi, stejně jako komisi pro zdraví, komisi pro vzdělávání, komisi pro lidi s postižením apod.
Tahle skutečnost je velmi smutná. Každý rok bojujeme s přírodními katastrofami, jako jsou vichřice, povodně nebo neúroda, které připraví mnoho lidí o živobytí a často i o život. Ti, kteří nemají práci a prostředky na obživu, přicházejí do města s nadějí na lepší zaměstnání. Bohužel je velkým problémem bydlení, a lidé jsou tak nuceni žít ve slumech. Snažíme se dělat, co můžeme. Tento rok jsme například otevřeli noční útulek pro chudé.
Udržujeme dobré vzájemné vztahy. Když během Velikonoc došlo k útokům na Srí Lance a hrozba se přelila i do Bangalore, mnoho muslimů přišlo do našich kostelů, kde se jim dostalo podpory a ochrany. Během ramadánu s muslimy sdílíme hostinu iftár a v době Vánoc přicházejí oni přát k nám. V Bangalore jsme oslavili svátek připomínající Mohamedova vnuka Husajna a také 800. výročí zdejšího setkání sv. Františka z Assisi se sultánem Arabského chalífátu. To bylo velice významné gesto mezi místními křesťany a muslimy a letos je následoval Svatý otec papež František v Abú Zabí.
V Bangalore máme i jiné než katolické církve. Jsou tu anglikáni, metodisté, luteráni, baptisté, pravoslavní a také mnoho denominací letničního hnutí. Naštěstí mezi námi panují výborné vztahy. Založili jsme Sjednocené křesťanské fórum, které se mnohokrát během roku schází, abychom pořádali společné aktivity a programy – a to i ve prospěch a ke službě druhým. Nedávno, když byl v Bangalore arcibiskup z Canterbury Justin Welby, mě pozvali jako čestného hosta na uvítací program.

Arcibiskup Dr. Peter Machado (nar. 1954 v Honnavaru v Indii) je v pořadí sedmým arcibiskupem indické arcidiecéze Bangalore. Do úřadu byl jmenován 19. března 2018. Pochází z Honnavaru, oblasti zvané Uttara Kannada. Po střední škole vstoupil do semináře sv. Michaela v Belgaum. Vystudoval tamní vysokou školu St. Paul‘s High School, posléze filozofii a teologii v Papežském semináři v indickém Pune. Na kněze byl vysvěcen v roce 1978. Má doktorát z kanonického práva, který získal na Papežské univerzitě Urbaniana v Římě. V roce 2006 byl papežem Benediktem XVI. jmenován biskupem Belgaum.