Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2025
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Papež Lev XIV.|Jsme povoláni nabízet Boží lásku

Jsme povoláni nabízet Boží lásku

20. 5. 2025

Tisk

Přinášíme homilii papeže Lva XIV., kterou pronesl během své inaugurační mše svaté v neděli 18. května na náměstí svatého Petra.

image:Image Jsme povoláni nabízet Boží lásku
Při inaugurační mši přijal Lev XIV. insignie Petrova nástupce. Úzký vlněný pás s kříži zvaný pallium, který se nosí přes liturgický oděv, a rybářský prsten s vyobrazením sv. Petra s klíči a sítí. Snímek Profimedia

Drazí bratři kardinálové, bratři v biskupské a kněžské službě, vážení vrcholní představitelé a členové diplomatického sboru, pozdrav poutníkům, kteří přijeli u příležitosti jubilejní pouti bratrstev, bratři a sestry! Zdravím vás všechny se srdcem plným vděčnosti na začátku služby, která mi byla svěřena. Svatý Augustin napsal: „Stvořil jsi nás pro sebe, (Pane), a naše srdce je nepokojné, dokud nespočine v tobě“ (Vyznání, 1.1).

V těchto posledních dnech jsme prožili obzvláště intenzivní okamžiky. Smrt papeže Františka naplnila naše srdce zármutkem a v oněch těžkých hodinách jsme se cítili jako zástupy lidí, o nichž evangelium říká, že byli „jako ovce bez pastýře“ (Mt 9,36). Právě na Boží hod velikonoční jsme však obdrželi jeho poslední požehnání a ve světle zmrtvýchvstání jsme ten okamžik prožívali v jistotě, že Pán nikdy neopouští svůj lid, shromažďuje jej, když je rozptýlen, a „střeží jej jako pastýř své stádo“ (Jer 31,10).

V tomto duchu víry se kolegium kardinálů sešlo na konkláve. Třebaže jsme se shromáždili z různých prostředí, zázemí a cest, vložili jsme do Božích rukou touhu zvolit nového Petrova nástupce, římského biskupa, pastýře, který bude schopný střežit bohaté dědictví křesťanské víry a zároveň hledět do vzdálené budoucnosti, aby vycházel vstříc otázkám, úzkostem, nepokojům a výzvám dneška. Doprovázeni vašimi modlitbami jsme pocítili působení Ducha Svatého, který dokázal naladit různé hudební nástroje tak, že se struny našich srdcí rozechvěly v jediné melodii.

Byl jsem vyvolen bez jakékoli zásluhy a s bázní a chvěním k vám přicházím jako bratr, který chce být služebníkem vaší víry a vaší radosti, kráčející s vámi cestou Boží lásky, který si přeje, abychom všichni byli sjednoceni v jedné rodině.

Nořit naději evangelia do vod světa

Láska a jednota – to jsou dva rozměry poslání, které Ježíš Petrovi svěřil. Říká nám to evangelní úryvek, který nás přivádí ke Galilejskému jezeru, stejnému místu, kde Ježíš započal své poslání, které přijal od Otce: „lovit“ lidstvo, aby ho zachránil z vod zla a smrti. Když procházel po břehu onoho jezera, povolal Petra a ostatní první učedníky, aby se jako on stali „rybáři lidí“. A nyní, po zmrtvýchvstání, je na nich, aby toto poslání naplňovali, aby znovu a znovu rozhazovali sítě, nořili naději evangelia do vod světa, aby se plavili po moři života, aby se tak všichni mohli dostat do Božího objetí.

Jak může Petr tento úkol splnit? Evangelium nám říká, že je to možné jen díky tomu, že zakusil nekonečnou a bezpodmínečnou Boží lásku ve svém vlastním životě, a to i v hodině selhání a zapření. Z tohoto důvodu, když se Ježíš obrací k Petrovi s otázkou, evangelium používá řecké sloveso „agapao“ odkazující na lásku, kterou má Bůh k nám, na to, že se pro nás obětuje bez výhrad a bez vypočítavosti, na rozdíl od slovesa, které ve své odpovědi používá Petr – to naopak popisuje přátelskou lásku, kterou sdílíme mezi sebou.

Když se Ježíš ptá Petra: „Šimone, synu Janův, miluješ mě?“ (Jan 21,16), odkazuje tedy na lásku Otcovu. Je to, jako by mu Ježíš říkal: Jen když jsi poznal a prožil tuto Boží lásku, která nikdy neselhává, budeš moci pást mé beránky; pouze v lásce Boha Otce budeš moci milovat své bratry a sestry s oním „navíc“, to znamená obětovat svůj život za své bratry a sestry.

Pravou autoritou je láska Kristova

Petrovi je tedy svěřen úkol, aby „miloval více“ a dal svůj život za stádce. Petrova služba se vyznačuje právě touto sebe dávající láskou, protože římská církev předsedá v lásce a její pravou autoritou je láska Kristova. Nikdy nejde o to, abychom druhé uchvacovali útlakem, náboženskou propagandou nebo mocenskými prostředky, ale vždy je to jen otázka lásky, jak to dělal Ježíš.

On – jak říká sám apoštol Petr – „je ten kámen, který jste vy, stavitelé, při stavbě odhodili, ale z kterého se stal kámen úhelný“ (Sk 4,11). A je-li tím kamenem Kristus, má Petr pást stádce, aniž by kdy podlehl pokušení být osamělým vůdcem či představitelem postaveným nad druhé, tím, kdo ze sebe dělá pána těch, kteří mu byli svěřeni (srv. 1 Pt 5,3); naopak, je od něj požadováno, aby sloužil víře svých bratří a sester a kráčel spolu s nimi: Všichni totiž máme být „živými kameny“ (1 Pt 2,5), svým křtem jsme byli povoláni, abychom budovali Boží stavbu v bratrském společenství, v harmonii Ducha a v soužití bez ohledu na odlišnosti. Jak říká svatý Augustin: „Církev je tvořena všemi těmi, kdo žijí ve svornosti se svými bratřími a sestrami a milují své bližní“ (Kázání 359,9).

Přál bych si, aby právě toto, bratři a sestry, bylo naším prvním velkým přáním: sjednocená církev, znamení jednoty a společenství, která by se stávala kvasem smířeného světa.

V naší době stále vidíme příliš mnoho nesouladů, příliš mnoho ran způsobených nenávistí, násilím, předsudky, strachem z odlišnosti, ekonomickým paradigmatem, jež vykořisťuje zdroje země a odsouvá na okraj ty nejchudší. A my chceme být v tomto těstě malým kvasem jednoty, společenství a bratrství. Chceme s pokorou a radostí říci světu: pohleďte na Krista! Přibližte se k němu! Přijměte jeho slovo, které osvěcuje a utěšuje! Naslouchejte jeho nabídce lásky, abychom se (všichni) stali jeho jedinou rodinou: v jediném Kristu jsme jedno. A toto je cesta, na niž je třeba vydat se společně, my sami, ale také se sesterskými křesťanskými církvemi, s těmi, kdo jdou po jiných náboženských cestách, s těmi, kdo pociťují neklid spojený s hledáním Boha, se všemi ženami a muži dobré vůle, abychom vybudovali nový svět, v němž zavládne pokoj.

Jednota, která neruší rozdíly

To je misijní duch, který nás má oživovat, aniž bychom se uzavřeli v naší malé skupince nebo se považovali za nadřazené světu. Jsme povoláni nabízet Boží lásku všem, aby bylo dosaženo takové jednoty, která neruší rozdíly, nýbrž oceňuje osobní příběh každého člověka a sociální a náboženskou kulturu každého národa.

Bratři a sestry, toto je hodina lásky! Boží láska, která z nás činí bratry a sestry, je jádrem evangelia a spolu s mým předchůdcem Lvem XIII. se dnes můžeme ptát: Kdyby toto kritérium „převládalo ve světě, neustaly by okamžitě všechny sváry a nenavrátil by se mír“? (encyklika Rerum novarum, 21).

Ve světle a síle Ducha Svatého budujme církev založenou na Boží lásce, církev jako znamení jednoty, misijní církev, která otevírá svou náruč světu, která hlásá Slovo, nechává se znepokojovat dějinami a stává se kvasem svornosti pro lidstvo.

Společně, jako jeden lid, jako bratři a sestry, se vydejme vstříc Bohu a milujme se navzájem.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou