Znojmem budou znít tři nové zvony

20. 9. 2022

Tři nové zvony si nyní mohou zblízka prohlédnout návštěvníci kostela Nalezení sv. Kříže ve Znojmě.

Vydání: 2022/39 Posvátno se nesmí opírat o moc, 20.9.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

Farnost je pořídila při příležitosti 300 let od schválení veřejné úcty obrazu Panny Marie Znojemské. „Díky tomu se stal chrám svatého Kříže poutním kostelem,“ informuje znojemský zvoník a člen farní rady Ondřej Lazárek. Zvony odlila rodinná zvonárna v Pasově vedená Rudolfem Pernerem. Největší z nich nese název Vzkříšení, váží 543 kg a je laděný v tónu a1, zvon Marie váží 372 kg a je laděný v tónu c2, nejmenší Josef váží 257 kg a je laděný v tónu d2.
Nová trojice doplní dochovaný zvon z roku 1780 od znojemského zvonaře Jana Jiřího Scheichela. Je zasvěcený sv. Dominikovi a sv. Tomáši Akvinskému a jako jediný unikl zničení během dvou světových válek. V té druhé byl dokonce rekvírován a odvezen do Vídně. Po válce se ale nepoškozený vrátil zpět.
Všechny čtyři zvony budou umístěny v historické zvonové stolici z roku 1780 a opatřeny moderním elektrickým pohonem s lineárními motory. Originální uměleckou výzdobu na nich provedla brněnská dílna Všech svatých. „Zvony propojují biblické scény, u nichž asistují andělé coby Boží poslové. Podobně jako andělé budou oznamovat biblickou radostnou zvěst a vyzývat všechny k tomuto hlásání,“ říká Jiří Šťasta z dílny Všech svatých.
Celkové náklady na jejich výrobu a instalaci vyšly na 1,9 milionu korun. „Mohly být pořízeny díky velkorysému daru místní firmy Elektrokov, která uhradila většinu potřebných nákladů,“ informuje Lazárek. Slavnostní žehnání zvonů spojené s oslavou
300. výročí milostného obrazu P. Marie Znojemské se uskuteční 15. října v 10.00 za přítomnosti brněnského biskupa Pavla Konzbula.