Rozhodují výhradně čtenáři Katolického týdeníku

14. 10. 2010

Vydání: 2010/42 Ohrožený Tibet, 14.10.2010

Právě v těchto dnech přichází na knižní trh nejvíce novinek. Zatímco na začátku roku a o prázdninách se vydává poměrně málo nových knih, nyní čeká pulty knihkupectví skutečná literární smršť. Letošní rok přitom není v tomto směru žádnou výjimkou: nakladatelé chtějí přijít s novými nabídkami s dostatečným předstihem před Vánoci rok co rok. Přejí si, aby se čtenáři dokázali v předvánočním čase v nových titulech zorientovat a novináři o nich napsat. Právě proto přicházíme s anketou Kniha čtenářů 2010 právě teď.

O pořadí knih v anketě Kniha čtenářů 2010 rozhodují výhradně čtenáři Katolického týdeníku. Nerozhodují znalci a odborníci, úspěch a neúspěch neurčují lidé, kteří jsou s literaturou profesně spojeni. Rozhodují jen čtenáři a jejich preference. Ty někdy nemusejí vycházet z hluboké znalosti literárního kontextu, ale vždy jsou autentické a reálné. A promítají se i do komerční úspěšnosti daných titulů. Loni vyhrála u čtenářů kniha Františka Lízny Šel jsem však vytrvale z nakladatelství Cesta – a toto vítězství se pozitivně projevilo na prodeji titulu. Čtenáři chodili do brněnského knihkupectví Cesta s výstřižkem z Katolického týdeníku a po knize se ptali. „Diplom, který jsme od redakce KT za vítězství dostali, máme v prodejně stále vyvěšený a pořád budí pozitivní pozornost našich zákazníků,“ informovala nás Iva Pospíšilová z nakladatelství Cesta. Zatímco v tradiční anketě KT Dobrá kniha hlasuje omezený počet respondentů (většinou jsou to literární vědci, umělci a osobnosti duchovního života) o neomezeném počtu knih – respektive o všech českých knihách vydaných v aktuálním roce, tady je situace opačná. O předem vybraných titulech rozhodují všichni čtenáři KT, nebo o nich alespoň všichni rozhodovat mohou. Jednotlivé knihy, z nichž můžete v této příloze vybírat, nominovali sami nakladatelé. Záleželo jen na nich, kolik knih přihlásili. I když je počet titulů omezen, jde o poměrně solidní průřez letošní knižní nabídkou (ačkoli někdy jsou nominovány i tituly, které vyšly koncem loňského roku); všichni nakladatelé chtějí v anketě upozornit právě na takové knihy, o nichž jsou přesvědčeni, že mohou u čtenářů KT zabodovat. Opravdu zabodují? A které z nich to budou? To už záleží jen na vašem vkusu a ochotě se této soutěže zúčastnit.

HLASOVAT MŮŽETE ONLINE ZDE nebo zasláním formuláře ZDE

V loňském roce jsme zařadili na stránky KT čtenářkou knižní anketu poprvé. Tehdy jsme ji ještě nazývali Křesťanská kniha roku. Přestože šlo o nový projekt, vyvolal solidní zájem nakladatelů i čtená- řů. Nejvíce hlasů – celkem 163 – získal František Lízna a jeho kniha Šel jsem však vytrvale vydaná nakladatelstvím Cesta. Na druhém místě skončil titul Matky Terezy Pojď, buď Mým světlem a na třetím pak Učednictví od Vojtěcha Kodeta (oboje Karmelitánské nakladatelství). V anketě hlasovalo celkem 688 čtenářů a vybrat si mohli z 33 titulů nominovaných desítkou českých nakladatelství.