Praha ožila barokním festivalem

20. 5. 2010

Vydání: 2010/21 Letnice, 20.5.2010, Autor: Tomáš Kutil

O uplynulém víkendu se centrum Prahy vrátilo do doby kanonizace sv. Jana Nepomuckého. Konal se tam totiž druhý ročník obnovené tradice Svatojánských Navalis – barokního festivalu k poctě tohoto českého světce, patrona toků a řek, jehož původní forma vytrvala až do 19. století. K oslavám se letos výrazně připojila i církev, takže kromě benátských gondol či ohňostroje se návštěvníci slavností mohli zúčastnit také mše v katedrále i následného průvodu k soše sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě.

Mše svatá ve svatovítské katedrále, kterou celebroval arcibiskup Dominik Duka, začala v sobotu úderem šesté hodiny večerní. Ti, kdo do chrámu zavítali, dostali v jejím průběhu palmové ratolesti různých velikostí – od malých až po dvoumetrové. Po skončení bohoslužby se lidé začali před katedrálou pomalu řadit a zhruba v půl osmé vyrazil majestátní průvod Nerudovou ulicí přes Malostranské náměstí na Karlův most. Čelo průvodu tvořilo několik nosítek, na nichž byly neseny odznaky světcova mučednictví a jeho socha. Nechyběli ani církevní představitelé, mezi nimi zmíněný arcibiskup Duka či řeckokatolický biskup Ladislav Hučko. Přidali se i italští gondoliéři, kteří nesli dlouhá vesla, jimiž později poháněli po Vltavě repliky barokních gondol. Dlouhý průvod uzavíralo několik stovek lidí, z nichž mnozí měli v rukou zmíněné palmové ratolesti. Mohutný průvod vyvolával velkou pozornost – podél celé trasy se tísnily hloučky zvědavců, z restaurací vybíhali číšníci i barmanky, otevírala se okna domů. Na Malostranském náměstí musela dokonce policie zhruba na půl hodiny uzavřít dopravu. „Už tu jsme, tady to znám,“ vykřikl zhruba pětiletý kluk, když část průvodu, v níž se s maminkou pohyboval, došla na Karlův most. U sochy světce se pak průvod zastavil a zazněl zde text od Jana z Jenštejna „O umučení a smrti Jana z Pomuku“. To už byl průvod jen pár metrů od cíle. Závěrečnou prosbu o přímluvu sv. Jana Nepomuckého pronesl totiž arcibiskup Duka na Křížovnickém náměstí před vchodem do kostela sv. Františka z Assisi. Slavnosti tím ale rozhodně neskončily. V devět hodin večer začalo pod Karlovým mostem vodní představení – barokní světelná iluminace doprovázená orchestrem, který hrál z plovoucího pódia přímo na hladině řeky. Průvodcem celého představení byla pak moderátorská dvojice známá ze Dnů lidí dobré vůle na Velehradě – převor benediktinů Prokop Siostrzonek a Lucie Výborná. Pár minut po desáté pak taktéž z vltavské vodní hladiny vylétl k obloze velkolepý ohňostroj.