Poutníci prošli litoměřickou diecézí

14. 7. 2010

Vydání: 2010/29 Víra za mřížemi, 14.7.2010, Autor: Filip Landa

Téměř týden procházeli mladí lidé na začátku července napříč litoměřickou diecézí a veškeré strasti cesty obětovali za nová duchovní povolání a dobré křesťanské rodiny. Jubilejní desátá pěší pouť mládeže vedla z Litoměřic ke hrobu svaté Zdislavy do Jablonného v Podještědí.

Poutníci navázali na tradici, kdy již desátým rokem kráčejí na některé z mnoha poutních míst litoměřické diecéze. Letos byla trasa podle organizátorů vybrána tak, aby spojila právě dvě nejvýznamnější místa. Myšlenka pravidelných pěších poutí vzešla od samotné mládeže. Teprve později se k ní začali přidávat kněží a počet účastníků se každým rokem násobil. „Během putování se mladým lidem vytváří prostor pro setkání s Bohem. Jeho přítomnost zakoušejí v přírodě, ve společenství svých vrstevníků, při rozhovorech s lidmi, jež cestou potkají, či při každodenních katechezích. Vrcholně se s ním setkávají v modlitbě církve, ve svátosti smíření a při každodenní mši svaté. Pouť je školou víry, vztahů, sebezapírání a vzájemné pomoci, ale také místem radosti a humoru,“ shrnul akci letošní poutní vůdce Jiří Smolek. Kromě hlavního úmyslu za kněžská a řeholní povolání a za rodiny si mohl každý z poutníků nést s sebou i osobní úmysly, které symbolizoval velký dřevěný kříž. V jeho nesení se pak poutníci během cesty střídali. Postupně prošli Třebušín, Horní Polici, Českou Lípu a Cvikov, až stanuli v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném. Zde celou pouť zakončili slavnostní mší svatou celebrovanou biskupem Janem Baxantem. Ten jim v souvislosti s evangeliem o dělnících na vinici Páně věnoval zápis do kroniky: „Vážení a milí poutníci – dělníci, prosím, zůstaňte poutníky i dělníky a nestyďte se za to, že jimi jste a chcete jimi zůstat. Jen putujte s Kristem a za Kristem a pracujte jako poctiví a neúnavní dělníci na Jeho vinici. Litoměřická diecéze je přece vinicí!“ Na úplný závěr následovala oslava desátého ročníku diecézních poutí v podobě agapé s opečeným selátkem.