Papež vyhlásil rok rodiny

29. 12. 2020

Papež vyhlašuje od svátku sv. Josefa (19. března) zvláštní Rok rodiny Amoris laetitia. Bude to přesně pět let od vydání této jeho exhortace (povzbuzení) o lásce v rodině.

Vydání: 2021/1 Urbi et Orbi: Chovejme se jako bratři, 29.12.2020, Autor: Tereza Zavadilová

Ambicí tohoto mimořádného roku, který vyvrcholí desátým Světovým setkáním rodin 26. června 2022 v Římě, je povzbudit církev, aby věnovala větší pozornost pastoraci rodin (přípravě na manželství nebo řešení partnerských obtíží), jakož i lépe se obeznámit s textem Amoris laetitia a učením papeže Františka – shrnují Vatican News.
Rozhodnutí oznámil papež o svátku Svaté rodiny Ježíše, Marie a Josefa minulou neděli při modlitbě Anděl Páně. „Svěřme Svaté rodině nazaretské, a zvláště svatému Josefovi, starostlivému snoubenci a otci, tento rok rodin celého světa,“ vyzval František. A v promluvě zmínil nutnost podpory rodin zasažených současnou krizí: „Myslím na rodiny, které v posledních měsících ztratily svého člena nebo byly zkoušeny pandemií.“
Domácí církev
„Zkušenost pandemie ještě více vynesla na světlo centrální úlohu rodiny jako domácí církve a zdůraznila význam vztahů mezi rodinami, které činí církev rodinou rodin,“ vysvětluje vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život. Ten se bude podílet na duchovních, pastoračních a kulturních programech tohoto roku. Farnosti, diecéze, univerzity, církevní hnutí či rodinná sdružení dostanou k dispozici materiály o rodinné spiritualitě, výchově mladých lidí, formaci či přípravě na manželství. Některé materiály jsou zatím dostupné na amorislaetitia.va (anglicky, francouzsky, španělsky, portugalsky a italsky).