Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Archivní článek

Papež míru navštívil Egypt

2. 5. 2017

Tisk

Cesta papeže Františka do zraněného Egypta se nesla ve znamení slov Zmrtvýchvstalého „Pokoj vám“. Papež je adresoval muslimům, koptům i katolíkům. Řadou proslovů, setkání a jemných přátelských gest ukázal, jak být staviteli mostů vzájemného porozumění.

Vydání: 2017/18 Papež míru navštívil Egypt, 2.5.2017, Autor: Lukáš Nosek


„Papež míru v Egyptě míru“ – tak znělo oficiální motto papežovy návštěvy v metropoli na Nilu, kterou vykonal minulý pátek a sobotu pouhé tři týdny poté, co byly spáchány útoky na dva křesťanské kostely v zemi. Své proslovy zahajoval arabským slovem „salam“, které vyjadřuje mír a pokoj: „salam alejkum“, tedy „pokoj s vámi“.
I katarská televize al-Džazíra si všímala papežovy cesty a ocenila její mírové poselství, kterým bylo nejen vyjádření podpory menšinám, zvláště křesťanské koptské komunitě, ale i budování mostů porozumění mezi islámem a křesťanstvím. Konkrétně tato televize komentovala Františkův důraz na neslučitelnost extremistických a násilných ideologií s pravou vírou v Boha. „Pro věřícího je jediným přípustným extremismem láska!“ zdůraznil Svatý otec.
Na místě atentátu
Návštěva měla tři cíle. Nejprve bratrské setkání s muslimy (šejch univerzity al-Azhar Ahmad al-Tajíb) a s politickými představiteli muslimského Egypta (prezident Abd al-Fattáh as-Sísí). Svatý otec podpořil jejich snahy reformovat islám osvobozením od ideologických interpretací.
Vrcholem v tomto směru byla účast a projev na mezinárodní konferenci o míru na půdě nejstarší univerzity al-Azhar, jedné z největších sunnitských autorit. Setkání, při němž se papež objal s šejchem univerzity, se účastnili i konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo chaldejský patriarcha Louis Rafael I. Sako. Šlo skutečně o historické setkání zástupců křesťanského a muslimského světa.
Druhým cílem návštěvy bylo bratrské ekumenické setkání s představiteli východních církví a zvláště se zdejší koptskou pravoslavnou církví v čele s patriarchou Tavadrosem II. I zde se jednalo o vyjádření podpory, ale i o stvrzení společné víry. Svatý otec a patriarcha totiž podepsali prohlášení oboustranně uznávající křest. Závěrem pátečního programu bylo ekumenické modlitební setkání a návštěva pietního místa tzv. zdi mučedníků u kostela sv. Petra, kde 11. prosince minulého roku vybuchla bomba a zabila 29 lidí.
Arabský Otče náš
Návštěva Petrova nástupce v Egyptě vyvrcholila setkáním s katolickou komunitou. Již v pátek večer u zdejší apoštolské nunciatury čekalo na papeže Františka několik stovek studentů z blízké comboniánské katolické školy. Papež je pozdravil a pomodlil se s nimi arabsky Otče náš.
Sobotní program pak začal mší svatou na armádním fotbalovém stadionu pro asi 15 tisíc věřících, jak uvedlo vatikánské tiskové středisko. Později se Svatý otec setkal ještě s kněžími, zasvěcenými osobami a seminaristy koptské katolické komunity ve čtvrti Maʻadi na hřišti u semináře. Jim věnoval duchovní proslov o sedmi možných pokušeních. Kolem páté hodiny odpolední pak papež odjel na letiště, kde se s ním osobně rozloučil i prezident as-Sísí.
Morální podpora pro všechny kopty
Papežova návštěva přinesla novou naději, jak se nechal slyšet třeba egyptský muslimský zpěvák Mohamed Mounir. Ten papeži poděkoval za obdiv k egyptské zemi, když jí nazval zemí civilizace, lásky a míru, a tím podpořil všechny Egypťany. Egyptský kopt Fawzy Faheem, jehož bratr zemřel na Květnou neděli v Alexandrii při útoku na katedrálu, zase ocenil, že papež přinesl vskutku naději a povzbuzení: „Terorismus je idea, která vyžaduje intelektuální souboj. Návštěva papeže a jeho slova v tomto ohledu byla pro kopty pravou morální podporou.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou