Kudy putuje Betlémské světlo?

12. 12. 2017

Už tuto neděli zamíří Betlémské světlo z Vídně a Lince do České republiky. Rozvezou ho skauti. Přinášíme i příběh dvanáctiletého Rakušana Tobiase Flachnera, který jako letošní „dítě Betlémského světla“ plamínek z místa Kristova narození přivezl.

Vydání: 2017/50 Kudy putuje Betlémské světlo?, 12.12.2017

Světlo pokoje z Betléma rozžehl přesně čtyři týdny před Vánocemi v chrámu Božího Narození dvanáctiletý chlapec Tobias Flachner. Letos připadla čest nominovat dítě Betlémského světla hasičům z obce Hochburg-Ach v okrese Braunau. Člena dětského hasičského oddílu pak 24. listopadu čekala cesta do Betléma s výpravou hornorakouského rozhlasu, a to přímo do jeskyně Narození Páně. Odtud přiveze světu novodobý symbol Vánoc – Betlémské světlo.
V betlémském kostele už na něj čekaly stovky poutníků z různých zemí. „Dobrý den, otče, jsem chlapec z Rakouska a přijel jsem pro světlo z Betléma,“ představil se Tobias Flachner pravoslavnému duchovnímu, který mu předal svíčku a sestoupil s ním do podzemí chrámu, kde v jeskyni Narození hoří olejové lampy. Chlapec na místě poklekl a připravil lampu k zapálení světla.
„Bylo to velmi vzrušující. Jeskyni Narození jsem si představoval mnohem větší,“ popsal chlapec své dojmy novinářům. „Byl to velmi krásný moment v mém životě, na který nikdy nezapomenu,“ dodal Tobias, který poprvé v životě letěl dopravním letadlem. Na této výjimečné cestě jej doprovodila jeho matka Silvia. Na letišti v Linci na něj pak čekala sestra, prababička, děda a hasiči. Lampu se světlem Tobias předal redaktorům rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF, která už 31 let Betlémské světlo do celé Evropy šíří.
Z Vídně do katedrál
Ekumenická bohoslužba, na kterou se do Vídně pro Betlémské světlo vydají skauti z celé Evropy, proběhne v sobotu 16. prosince v katolickém kostele sv. Františka na náměstí Mexikoplatz. Nebude chybět ani česká delegace, která betlémský plamínek přiveze do Brna ještě tentýž večer. V neděli 17. 12. ho pak skauti rozvezou po celé vlasti. Rozpis vlaků lze najít na webu www.betlemskesvetlo.cz.
Na vídeňské setkání míří i zakladatel této tradice Jan Svoboda, který bude přítomen i nedělnímu předání Betlémského světla ve svatovítské katedrále. Při mši v 10 hodin plamínek od brněnských skautů převezme biskup Václav Malý a podobný zážitek čeká účastníky dopoledních bohoslužeb také v katedrálách v Olomouci a Brně. „Každý rok se na Betlémské světlo těšíme stejně jako poprvé,“ uvádí zástupce skautingu. „V roce 1990 jsem ale musel vedle technických detailů řešit hlavně princip směrování akce. S pomocí duchovního náboje skautingu jsme tehdy prolamovali bariéry mezi sousedy i mezi generacemi. Dnes nás těší, že církevní i státní představitelé už o rozvozu Betlémského světla mluví jako o dobré tradici,“ zdůrazňuje Svoboda.
Betlémské světlo i z Lince
Pro plamínek z Betléma si 18. prosince dojede i českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, a to do Lince. „S římskokatolickou diecézí Linec na severu Rakouska pojí naši diecézi dobré vztahy a přeshraniční spolupráce,“ říká mluvčí biskupství Miroslav Bína. „Proto nás přizvali k předávání Betlémského světla za účasti rakouské televize ORF,“ dodal. Zástupci linecké diecéze plamínek přebírají v Římě a biskup Kročil jej přiveze do své diecéze. Světící biskup Pavel Posád bude pak plamínek rozdávat 19. prosince od 15 hodin v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše.