Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

K zázračné Madoně už po celá staletí

9. 10. 2009

Tisk

Vydání: 2009/41 Ohlédnutí za návštěvou papeže, 9.10.2009, Autor: Zita Chalupová

Máte tu prý aktivní farníky. Co všechno tu podnikají?

P. František Sedláček (FS): Máme ve Štípě Klub maminek a Společenství maminek, Scholu, Společenství živého růžence, pořádáme poutě, koncerty. Zásluhu na tom všem mají hlavně právě zmiňovaní farníci. Většina těchto aktivit vznikla v době, kdy zde působil farář P. Otakar Pělucha, tedy v letech 1970 – 1994. Od té doby to přičiněním místních lidí stále běží.

Ivan Skřivánek (IS): S P. Sedláčkem se zase děje víc a víc jednorázových akcí – konalo se u nás například setkání biskupů v předvečer velehradské pouti, sešli se zde bohoslovci z Banské Bystrice a několik dní pobývali v rodinách. Pan farář se snaží budovat, vyřizovat, nebojí se jít na úřady nebo za našimi volenými zástupci na úřady. A to všechno je také moc potřebné. Kdysi tu býval i dětský ochotnický divadelní spolek. Hráli například v Olomouci a na Velehradě pro papeže Jana Pavla II. Ale děti vyrostly a spolek se bohužel rozpadl.

Štípa je poutní místo už mnoho století, ale za humny příliš známé není. Kolik poutí se zde během roku odehraje?

FS: Hlavní pouť bývá kolem svátku Narození Panny Marie, který připadá na 8. září. V sobotu před ní míváme také pouť pro děti – její program tvoří mše svatá a hry. Odpoledne se pak začínají scházet poutníci, kteří zde i nocují. Schází se tu pokaždé několik tisíc lidí – a na tisíc jich bývá při mši svaté v kostele. Vždyť toto poutní místo je starší než Svatý Hostýn! Příští rok nás čeká jedno jubileum: letos proběhla už 229. pěší pouť z Loučky u Valašského Meziříčí. Představte si – tato tradice nebyla nikdy přerušena, ani za komunistů, ani za Hitlera. K vyhlášeným poutím patří i pouť zlínské Charity nebo tak zvaná Malá pouť.

IS: Co se pamatuji, hlavní pouť vždycky byla. Za komunistů stávaly těsně kolem kostela kolotoče, aby bylo co nejhůř slyšet, byl to takový malý naschválek. Ovšem na druhé straně, máme fotografii z 30. let a i na ní jsou kolotoče u kostela. Jenže to nejde srovnávat – dnes jedou reproduktory naplno, tehdy hrával nanejvýš flašinet. Radost nám udělala stezka pro pěší pouti ze Svatého Hostýna na Velehrad, která vede také přes Štípu. Letos před sv. Cyrilem a Metodějem byl náš kostel poprvé součástí této poutní cesty. Někteří poutníci tady i přespali a cestou si pak vyprávěli, jak se jim u nás líbilo a že příští rok přijedou znovu. To nás nesmírně těší.

Jak se mohli poutníci přesvědčit, kostel vypadá pěkně, teď se opravují varhany. Máte plány i s okolím chrámu?

FS: Je to iniciativa, která přišla ze zlínského magistrátu, kde sedí i lidé naklonění církvi a našemu kostelu. Celé Mariánské náměstí, na němž kostel stojí, by se mělo upravit. Dnes vede silnice těsně kolem kostela, což nesvědčí jeho statice ani lidem. Plánuje se posunutí cesty a vybudování pěknějšího okolí chrámu. Termín ještě není stanoven, vše bude záležet na tom, jak se podaří získat peníze. Hlavním investorem asi bude Magistrát města Zlína a Zlínský kraj. Už dříve se zde opravovalo: odvlhčovalo se zdivo kláštera a spravovala jeho fasáda, rekonstruovalo plynové topení a voda v klášteře. Ve vlastním kostele byly zrekonstruovány zpovědnice, sochy, chórové lavice, dokončuje se oprava vstupních dveří do chrámu a kanalizace. Jak se zdá, restaurování by si zasloužila i vnitřní malba. Kde na tohle všechno berete peníze?

IS: V příštích letech chceme pokračovat v odvlhčení kostela, máme připraven projekt na novou elektroinstalaci včetně ozvučení a osvětlení, na statické zajištění kostela a pro obnovu vnitřní malby, která je v havarijním stavu. Rovněž fasáda vyžaduje opravu. Uvedené záměry jsou odhadovány na částku přesahující 25 milionů korun. Snažíme se využívat dotací a příspěvků z různých zdrojů. V uplynulém období byly naše žádosti vyslyšeny na ministerstvu kultury, Krajském úřadě Zlínského kraje, Magistrátu města Zlína. Věříme, že tak tomu bude i v letech následujících.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou