Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Papež zahájil Jubilejní rok

Papež zahájil Jubilejní rok

31. 12. 2024

Tisk

Na Štědrý den otevřel František slavnostně Svatou bránu v bazilice sv. Petra a zahájil Jubilejní rok 2025. Ve všech českých a moravských diecézích jej započali biskupové 29. prosince bohoslužbami ve svých katedrálách.

image:Image Papež zahájil Jubilejní rok
Papež klepe na bránu kostela v římské věznici Rebibbia. Poprvé v historii se tak otevřela Svatá brána Jubilejního roku i pro vězně. Snímek Profimedia

Na začátek bohoslužby z vigilie Narození Páně zaklepal papež několikrát na slavnostně vyzdobenou Svatou bránu a poté vjel na vozíku do baziliky sv. Petra. Otevřel tím Jubilejní rok, jehož hlavním tématem je naděje. „Ježíš, věčné Boží Slovo, které se stalo člověkem, je doširoka otevřenými dveřmi, jimiž jsme zváni projít, abychom znovu objevili smysl své existence a posvátnost veškerého života,“ vysvětlil František smysl tohoto gesta následující den při požehnání Urbi et orbi z balkonu svatopetrské baziliky.

On na nás čeká

Celý rok jsou zváni poutníci ze všech zemí, aby obnovili svou víru a setkali se s Božím milosrdenstvím. „On nás očekává na prahu. Čeká na každého z nás, zejména na ty nejkřehčí: čeká na děti, na všechny děti, které trpí válkou a hladem; čeká na staré lidi, na naše předky, kteří jsou často nuceni žít v podmínkách osamělosti a opuštěnosti; čeká na ty, kteří ztratili domov nebo utíkají ze své vlasti ve snaze najít bezpečné útočiště; čeká na ty, kteří ztratili nebo nemohou najít práci; čeká na vězně, kteří navzdory všemu zůstávají Božími dětmi; čeká na ty, kteří jsou pronásledováni pro svou víru – a je jich mnoho,“ vyjmenoval papež ty, kdo mu zejména leží na srdci.

Milosrdenství i pro vězněné

Kromě Svatých bran v římských bazilikách Panny Marie Sněžné, sv. Pavla za hradbami a v Lateránu se papež historicky poprvé vydal otevřít Svatou bránu do římské věznice Rebibbia. Byla to už jeho třetí návštěva od roku 2015, dvakrát zde slavil liturgii Zeleného čtvrtku s mytím nohou. Během mše nyní 26. prosince přítomným vězňům zdůraznil, že i když si „ve zlých chvílích člověk říká, že vše skončilo a nic se nevyřeší, naděje nikdy neklame“. Připomněl, že je vždy důležité držet se naděje jako kotvy a také nezatvrdit srdce, ale otevírat je druhým. „Každý den se za vás modlím. Opravdu. To není jen slovní obrat,“ ujistil přítomné František a pokračoval: „Myslím na vás a modlím se za vás. A vy se modlete za mě.“

Novinářům po návštěvě řekl, že mnozí z uvězněných, s nimiž mluvil, „nejsou velké ryby. Ty velké se vymluví a zůstávají venku,“ dodal pak s tím, že jednoho dne nás bude Ježíš soudit podle slov: „Byl jsem ve vězení a navštívili jste mě.“

Poutníci naděje

Biskupové v Česku zahájili Jubilejní rok na svátek Svaté rodiny 29. prosince bohoslužbami ve svých katedrálách. Například olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se v promluvě věnoval mimo jiné výkladu poselství Svatého roku Poutníci naděje: „Vyjadřuje, že se chceme učit kráčet s nadějí, kterou nám ovšem nedávají dobré ekonomické výhledy, rostoucí životní úroveň nebo zkrocená inflace, ale Kristus, u něhož hledáme plnost života. On nám umožňuje i přes těžkosti vidět budoucnost nadějně.“ Dále upozornil, že pouť má jinou motivaci než cestování. „Při pouti se vydáváme na cestu za Bohem. Pouť obohacuje, proměňuje, dává nový pohled naděje, která se rodí z lásky a stojí na lásce tryskající z Ježíšova probodeného srdce.“

Svatá brána otevřená

V katedrále na Petrově zase brněnský biskup Pavel Konzbul připomněl, že Svatý rok se slaví v církvi od 14. století a spočívá v odpuštění a možnosti obnovit vztah s Bohem i s druhými lidmi. „Zároveň nás vybízí k upřímnějšímu vyznávání víry,“ uvedl biskup Konzbul a přiblížil symbol Svaté brány ve svatopetrské bazilice: „Tato brána ukazuje a představuje Krista jako dveře. Zvlášť symbolická je skutečnost, že Svatou branou lze do baziliky pouze vstoupit, ale už se jí nedá vyjít ven. Projít touto branou tedy znamená vyjádřit odhodlání vstoupit do Kristova srdce a přijmout milosrdnou Otcovu náruč.“

Během Jubilejního roku jsou zváni poutníci ze všech zemí do Říma (česká Národní pouť se koná od 28. do 30. března) nebo do vybraných tuzemských bazilik a katedrál. Během těchto poutí lze získat odpustky. Jednotlivým skupinám jsou v Římě věnovány zvláštní termíny. Například 5. a 6. dubna se koná pouť nemocných a zdravotníků a 25. – 27. dubna pouť dospívajících, během níž papež svatořečí Carla Acutise. V oficiálním kalendáři Jubilea je pak poprvé zářijový termín poutě věřících, kteří se identifikují s homosexuální orientací.

Svaté brány se uzavřou 6. ledna 2026 o slavnosti Zjevení Páně. Podle agentury Reuters očekává Řím ve Svatém roce 32 milionů poutníků.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou