Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2025
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Kostely se otevřely pro všechny

Kostely se otevřely pro všechny

27. 5. 2025

Tisk

Statisíce lidí se v pátek večer vydaly do kostelů, kaplí a modliteben. Otevřeno jich bylo přes 1 800. Jen v pražské arcidiecézi zaznamenali organizátoři přes 135 tisíc vstupů.

image:Image Kostely se otevřely pro všechny
Návštěvníci katedrály sv. Víta v Praze vystoupali až ke zvonům. Snímek Lucie Horníková / Člověk a Víra

Noc kostelů začala vyzváněním zvonů. Na programu byly koncerty, prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Lidé nahlíželi do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkoušeli si zahrát na varhany, stoupali na věže i sestupovali do starobylých krypt nebo jen v tichém zastavení pozorovali, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Na řadě míst připravili organizátoři také hry, soutěže či divadlo pro děti, některá společenství zvala návštěvníky i k neformálnímu setkání u dobrého jídla.

„Často vidím z okna své fary, jak lidé berou za kliku kostela a jsou rádi, že je otevřeno. A jsou také mnozí, kteří bydlí docela blízko, ale snad nenašli vhodný okamžik k tomu, přijít a překročit práh. Proto je Noc kostelů velkou příležitostí, aby řada lidí tuto možnost dostala. Každý může najít v pestré mozaice něco, co jej osloví či potěší. Základem je ale pravdivé a srdečné přijetí ze strany těch, kdo jsou v kostele jako doma,“ říká brněnský děkan P. Vladimír Záleský.

V centru Prahy proudili lidé mezi kostely až do pozdních nočních hodin. U sv. Tomáše zaznamenali augustiniáni za celý večer neuvěřitelných 12 tisíc návštěvníků. A do nedalekého kostela u Pražského Jezulátka zavítalo okolo 2 670 lidí. Zájemci si zde mohli prohlédnout nově otevřené návštěvnické centrum pod terasou, organizátoři připravili interaktivní program pro děti a tři violoncellové koncerty. Největší zájem však byl o vstup do krypty pod kostelem, kde je uloženo několik zachovalých mumifikovaných těl v zinkových rakvích. Tři z nich mají prosklená víka. „Kryptu jsme naposledy zpřístupnili před osmi lety,“ říká rektor kostela P. Pavel Pola. Pokračování na str. 6 Kostely se otevřely pro všechny

Krypta měří 67 metrů a rozkládá se pod celým kostelem. Celkem zde bylo uloženo přes tři sta rakví, v nichž spočinuli bratři karmelitáni, šlechtici, rytíři i řeholní sestry. Většina ostatků však byla v 90. letech převezena do Muzea hlavního města Prahy. Kostel navštívilo také mnoho rodin. Někteří srovnávali svůj zážitek z krypty „pod Jezulátkem“ s návštěvou římských katakomb. Jiní si zase vzpomněli, že krypta se nachází i pod pravoslavným kostelem sv. Cyrila a Metoděje, kde se po atentátu na Heydricha schovávali českoslovenští parašutisté. Rovněž ten byl během Noci kostelů otevřen návštěvníkům.

Do Noci kostelů v ostravsko-opavské diecézi se letos zapojilo rekordních 153 chrámů, kaplí, modliteben a sborových domů. Akce opět přinesla nejen chvíle ztišení, ale i kreativní programy, které zaujaly všechny generace. V Mokrých Lazcích se návštěvníci mohli vžít do role ministrantů a vyfotit se v jejich „pracovních úborech“ nebo si popovídat s místní varhanicí a u toho si vyzkoušet hru na největší hudební nástroj. „Loni jsme s akcí začínali, letos jsme kvůli opravám nemohli zpřístupnit věž, ale paní varhanice navrhla začlenit do programu varhany, takže o zábavu bylo postaráno,“ usmívá se Marie Raidová. „Tuhle akci mám moc rád,“ dodává Václav Vícha, který zde přednášel o liturgických oděvech a obstarával fotokoutek.

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách se farníkům povedlo do programu začlenit téma letošní Noci kostelů – naděje. Návštěvníci sázeli semínka řeřichy, která si odnášeli v nazdobených krabičkách, a u bonbonového baru si mohli vybrat sladkosti, které označují různé ctnosti, a odnést si tak kornoutek toho, co jim chybí nebo co by chtěli darovat někomu blízkému. „Dospělí i děti si odnášejí nejen bonbony, nýbrž i zamyšlení,“ říká místní organizátorka. V boční kapli zase vznikla aktivita „naděje v rozbouřeném moři“ – šlo o modré závěsy, na něž lidé připínali vzkazy s tím, co je v moři světa zneklidňuje a co nebo kdo jim naopak dodává naději. „Loni i předloni jsme nabízeli ochutnávku mešního vína a letos jsme si řekli, že uděláme něco jiného. Jsem rád, že se nám to podařilo,“ uzavírá P. Petr Smolek.

Perníčkové kostelíčky

Na Hluboké v českobudějovické diecézi návštěvníky nejvíc zaujal hlavní oltářní obraz. „Sv. Jan Nepomucký je na něm znázorněn jiným než obvyklým způsobem, součástí obrazu je panorama Prahy s nedokončenou svatovítskou katedrálou,“ uvedl jáhen a děkan TF Michal Opatrný s tím, že návštěvníci mohli nahlédnout do zázemí kostela. Bohatý program zažili příchozí na Klokotech, kde na ně u vchodu čekaly tradiční perníkové kostelíčky. „Prvními účinkujícími byla vnoučata našeho varhaníka Ladislava Šotka, dvanáctiletá Eliška Janouchová a patnáctiletý Štěpán Sova, kteří potvrdili, že převzali hudební štafetu svých rodičů a dědy,“ sdělila za organizátory Janka Pecherová.

Komentovanou prohlídkou historie i současnosti Klokot provedla Tereza Síčová, studentka prachatického pedagogického lycea. Literárně hudebním pásmem Malý princ v nás se představil učitel Miroslav Martínek a jeho bývalá žákyně Anežka Libuše Fořtová. Pásmo nastudovali před lety, ale kvůli pandemii se premiéra konala až nyní. Misijní klubíčko si připravilo pro děti hry s misijní tematikou. Při prohlídkách kaplí mohli návštěvníci nakouknout do kostnice, zapálit svíčku za zemřelé či napsat prosbu za sebe i své blízké, které se nesly s dary při nedělní mši svaté. Nechybělo sladké ani slané občerstvení farnic a v suvenýrech si mohli lidé zakoupit klokotskou upomínku a otisknout poutní razítko. „Hezkým zakončením akce byly modlitby za naše město, zemi i rodiny a poděkování všem, kteří s přípravou a průběhem pomohli,“ zakončila Janka Pecherová.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou