Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Červenec 2025
Červen 2025
Květen 2025
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Kde dnes čerpat naději

Kde dnes čerpat naději

15. 7. 2025

Tisk

„A teď ta všechna krásná slova proměňte v činy,“ povzbudil při nedělní bohoslužbě brněnský biskup Pavel Konzbul šest a půl tisíce účastníků konference Charis, kteří čtyři dny na brněnském Výstavišti naslouchali přednáškám, modlili se a společně hledali, kde dnes čerpat naději.

image:Image Kde dnes čerpat naději
Čtyři nabité dny prožily v Brně na konferenci Charis tisíce dospělých, ale i děti. Snímek Petr Polanský / Člověk a Víra

Hlavní téma Charis, která se dříve nazývala Katolická charismatická konference, ladilo se Svatým rokem. Prakticky ve všech přednáškách, svědectvích i kázáních zaznívalo jeho téma – naděje. A nejen teoreticky – přednášející nabídli i rady, jak ji získat, uchovávat a pečovat o ni.

„Naděje vyžaduje akci. Nezískáme ji tím, že nic neděláme. Musíme být aktivní i tehdy, když zatím nevidíme výsledky,“ povzbuzoval například kazatel David Novák, nejvyšší představitel Církve bratrské v ČR a hlavní host konference. Jedna z organizací, kterou založil, se jmenuje Atleti v akci. Snaží se pomoci najít vztah k Bohu těm, kdo se s klasickou pastorací míjejí. Na „zážitkových“ táborech, které pořádají, je i duchovní program. A cestu k Bohu už si tam našly tisíce lidí.

Jít s Bohem do neznáma

„Pohodlí zabíjí naději. Je třeba opustit náš komfort a jít s Bohem do neznáma. Tím naděje roste,“ shodl se s ním další přednášející P. Jozef Mihok, provinciál redemptoristů.

David Novák nabídl též recept, jak si naději, která pramení ze vztahu k Bohu, udržet. „Čím svou mysl krmíme a co do ní vpouštíme, zásadně ovlivňuje, jak vnímáme realitu kolem sebe,“ upozornil. Začal tím, že vysvětlil koncept naučené bezmoci. Když se malé slůně přiváže na řetěz, který nepřetrhne, už se ani v dospělosti nepokusí utéct, byť by ho držel jen provaz. „Pokud se naučím, že něco nejde, ztrácím chuť to znovu zkoušet. Stejně nic nezměním. Vede mě to k cynismu, pasivitě, nedůvěře a beznaději. Mnoha lidem je v tom bohužel dobře,“ pokračoval kazatel. „Být lidmi naděje znamená pouštět Boha do všech zákoutí našeho života a nenechat se pohltit negativními zprávami kolem nás – neunikneme jim, ale nenechme se pohltit,“ vyzval s tím, že každý máme svou sféru vlivu, kde můžeme věci měnit – ve své práci, ve své rodině, mezi svými sousedy. P. Josef Prokeš, jenž působí v Lomci u Vodňan, zase ukazoval křest jako užitečný zdroj naděje – ovšem ne jednorázově, ale průběžně celý život. Ilustroval to na několika biblických příbězích. Třeba u malomocného vojevůdce Námana, kterému dodá naději prorok Elíša. Vzkáže mu, aby se několikrát ponořil do řeky. Zní mu to banálně, přesto to udělá a uzdraví se z nevyléčitelné nemoci, jež tehdy vyřazovala ze společnosti. „Je to obraz křtu – obyčejné ponoření, které skrze Boží zásah proměňuje, zachraňuje, uzdravuje. Náman ovšem musel být aktivní a důvěřovat Božímu prorokovi,“ připomněl. Na vztahu krále Davida a Saula, který se ho snažil zabít, zase ukázal, že i komplikované vztahy mají řešení, jen ho hned nevidíme. „David se nestaví do role oběti ani se nesnaží Saula zlikvidovat – hledá třetí cestu. To dává naději, že s Bohem dokážu rozplést i velmi komplikované vztahy,“ dodal P. Prokeš, který na Charis podepisoval svou knihu Síla křtu v životě. Své knížky přijeli představit také spisovatelka a fejetonistka KT Hana Pinknerová nebo bývalý redakční kolega Aleš Palán.

Františkánka Dominika Konečná nabídla na konferenci koncept DI – duchovní inteligence v reakci na umělou inteligenci: „Poznávejme tento svět z Boží perspektivy a snažme se v něm vidět Boží působení,“ vystihla podstatu DI a popsala několik „vláken“, která Bůh vplétá do reality – vlákno blaženosti (příslibů dobra), vlákno zkoušky a vlákno odměny.

„Boží probodené srdce je nejlepší čističkou odpadních vod – zlo nás vězní v beznaději a nabádá, že nic nemá smysl. Právě ve chvílích těžkostí musíme Boha konkrétně zvát do našich situací a dát mu prostor, aby jednal,“ doplnila. „On dokáže hořké měnit ve sladký med, jak zpíváme v jedné písni. A naše hříchy i slabosti dokáže využít k dobrému.“

Nejdřív být spolu

V neděli pak rakouský laický misionář Otto Neubauer, blízký spolupracovník kardinála Christopha Schönborna a zakladatel Noci kostelů, nabídl několik „nadějných příběhů“ ze svého života i z misií. „Dnes není třeba tolik vyučovat, přesvědčovat druhé, ale být s nimi a sdílet své příběhy. Když mluvíte o sobě, skládáte zbraně, ale když přesvědčujete, berete je do rukou,“ podotkl a vyprávěl několik příběhů o lidech, politicích i společensky velmi úspěšných osobách, kteří byli zaměřeni proti církvi. S pomocí obyčejných pozvání na večeři a vzájemným sdílením životních příběhů ale získali k církevnímu společenství důvěru a někteří pak uvěřili Bohu. „Mám-li otevřené uši a jsem-li ochotný naslouchat, druzí najdou ta správná slova. Čím více nasloucháme, tím více objevujeme, že každý je cenný,“ podotkl misionář.

Konference doprovázely každý den mše svaté, dlouhé fronty na přímluvnou modlitbu, ale i zpověď. Svůj vlastní program pak měly děti. Bylo jich více než osm set. Ty od 4 do 15 let měly vlastní konferenci, na níž se vydaly na společnou „plavbu“ a zakusily sílu „kotvy“. S námořnickými symboly a scénkami prožívaly svůj duchovní program podle věku. Novinkou byla letos dětská svátost smíření. Zvláštní program měli poprvé během každého dne i mladí lidé. Ve skupinkách, speciální kavárně i v bodech programu, které byly určeny jen pro ně, mohli se svými vrstevníky mluvit o tom, jak Boha poznávají a kde čerpají naději. Nahrávky přednášek budou brzy k dispozici na Youtube akce, případně v TV Noe. Příští Charis se koná od 8. do 12. července 2026.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou