Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Kultura|Spiritualita s nohama na zemi

Spiritualita s nohama na zemi

18. 3. 2025

Tisk

Jací také mohou být ti, kteří pečují o naše duše? Oceňovaný spisovatel a náš bývalý kolega ALEŠ PALÁN ve své novince Ten farář je nějakej divnej představuje sedm duchovních, kteří nezapadají do stereotypů, avšak o víře i nevíře, Bohu, lidské duši a farářské službě hovoří přesvědčivým a osvěžujícím způsobem.

image:Image Spiritualita s nohama na zemi
P. Jan Wirth je farář ve Zbynicích na Klatovsku, ale také farmář, který pečuje o zvířata a šest hektarů půdy. Snímek archiv Aleše Palána

Proč sis po všech knižních rozhovorech se samotáři, podivíny, lidmi otlučenými životem vybral pro další knihu právě faráře a farářky?

Na začátku stála moje někdejší práce v Katolickém týdeníku a rubrika „Návštěva farnosti“, kterou jsem několik let naplňoval. Jezdil jsem po českých a moravských farnostech a díval se, jak to kde funguje, a byl jsem velmi překvapen, jak různí mohou být nejenom laici, ale právě také jáhni a faráři. Setkával jsem se s opravdu skvělými duchovními. Ale když jsem pak o nich chtěl vyprávět, zjišťoval jsem, že pro mě není vůbec snadné svoji zkušenost a nadšení přenést.

A tak jsi udělal, co je ti vlastní, a napsal jsi knihu?

Vlastně ano. Protože mi přišlo nejlepší nechat ty faráře mluvit, a to výrazněji déle než v jedné stručné rubrice KT. Říkal jsem si, že takový knižní rozhovor by nejen mohl být určitou evangelizační příručkou pro čtenáře, kteří církve neznají a víru nepraktikují, ale mohl by i ukázat další odstíny křesťanství samotným křesťanům.

Zdálo se ti, že je to užitečné?

Věřícím z velkých měst to tak připadat nemusí. Těm stačí sednout na tramvaj a každých pár zastávek mají kostel, faráře a odlišný styl. Ale na venkově je řada lidí vázaná na to, co se nabízí v jejich bydlišti, a také je na to zvyklá, zejména když tam tentýž duchovní slouží už dlouho. A postupně pak vzniká přesvědčení či představa, že tak, jak to chodí u nich, je to platné obecně a jinak to být ani nemůže. Proto mi knížka o duchovních, kteří vybočují z obecného očekávání, připadá podnětná i pro věřící lidi – aby si dokázali představit jinakost.

Jací duchovní tedy na čtenáře na stránkách tvé knihy čekají?

Je jich sedm, z toho tři katolíci, tři evangelíci a jeden husita. S tím, že jsem se vlastně ani nesnažil, aby byly hlavní křesťanské proudy u nás zastoupeny proporčně. V rozhovorech hned neprozrazujeme, kdo je z které církve, čtenář to zjistí až v průběhu. Jde mi totiž především o osobní příběh, ačkoli ukotvený v konkrétní spiritualitě. Katolických kněží jsem už znal hodně, blíže k evangelické církvi mě zase přivedlo moje nedlouhé působení v evangelickém nakladatelství Kalich. Na všelijak „divné“ duchovní jsem tak měl nakonec desítky tipů. Vybíral jsem podle toho, aby byla kniha pestrá, aby farnosti a sbory vedené mými protagonisty „šlapaly“ a také aby to byly překvapivé příběhy, pro čtenáře i pro mě. A tak je tam třeba P. Pavel Semela, který je matfyzák a sportovec, P. Jan Wirth, který častěji než u ambonu stojí s vidlemi na hnojišti a přehazuje hnůj, má sedm traktorů, dva kombajny a řídí rodinnou farmu, evangelický farář Filip Boháč (z obálky knihy), který si pěstuje vlastní révu a žito, jezdí trabantem a sní o „hobitím klášteře“, husitský farář Petr Wagner, co je zároveň frontman hardcorové kapely, nebo farářka Saša Jacobea, která se v Praze stará o Nekostel a cvičí asistenční psy. Nechtěl jsem je ukazovat jako exoty, jsou to příběhy o konkrétních lidech a jejich vnímání duchovnosti v podmínkách, v nichž stojí. Příběhy spirituality všedního dne v nejlepším smyslu toho slova, praktické duchovnosti, která je stále aspoň jednou nohou na zemi, ale současně může být velmi hluboká.

Jaké čtenářské reakce očekáváš?

Jsem připraven i na ty negativní, ať už od lidí, kteří na církve zahlížejí, nebo od věřících čtenářů, kteří se třeba nad něčím pohorší. Ale spíše věřím, že kniha může i povědomí o církvích, farářích a vůbec křesťanech velmi rozšířit, a to v sekulárním i v církevním prostředí. I my, kdo v některé církvi žijeme, máme občas dost zjednodušený obraz a naše vlastní pestrost nám leckdy uniká. Záleželo mi třeba i na tom, abych zahrnul jak tzv. liberály, tak duchovní, kteří snesou označení „konzervativec“ nebo „staromilec“. A zjišťoval jsem, že i velmi staromilný člověk může tradici vnímat silně netradičně a rozvíjet ji nečekaným způsobem. Také v téhle rovině mi šlo zkrátka o to, abych demaskoval, že „liberál“ nebo „konzervativec“ atd. je jen nálepka, která je velice ochuzující a zjednodušující. A že existují farářské osobnosti, které tyto kategorie do mnoha stran překračují.

Aleš Palán. Ten farář je nějakej divnej. O farářkách nemluvě (Portál 2025)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou