Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Publicistika|14 životů, na něž nezapomeneme

14 životů, na něž nezapomeneme

31. 12. 2024

Tisk

Ve výročí tragické střelby na Filozofické fakultě UK, v sobotu 21. prosince, se v univerzitních městech konaly vzpomínkové akce.

image:Image 14 životů, na něž nezapomeneme
Pietní místo před Filozofickou fakultou UK rok po tragédii. Snímek Jana Podhorská

V Praze, kde se tragické události staly, to byly pietní akt u památníku před budovou fakulty, mše svatá za oběti střelby ve svatovítské katedrále nebo benefiční koncert Rok poté v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora.

Mons. Tomáš Halík v promluvě citoval filozofa Husserla: „Ti, které jsme milovali, vlastně neumírají. Cítíme, jak se nám dívají přes rameno, zda schvalují, nebo neschvalují naše jednání.“ A doplnil: „Ti, kteří nás předešli, žijí v naší paměti. Víra k tomu dodává něco víc: naději, že každý z nás je stále a navěky ukládán do oné všeobsáhlé paměti bytí, které říkáme Bůh.“

Výtěžek z koncertu podpořil neziskovou organizaci SOFA (Society for all – Společnost pro každého), která pečuje o duševní zdraví dětí. Zazněly zde autorské skladby Miroslava Tótha a Martiny Vídenové, kterou učila jedna z obětí střelby, bývalá ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK Lenka Hlávková. Vídenová o své skladbě In perpetuum (Navždy) pro Český rozhlas řekla: „Snažila jsem se, aby nebyla příliš temná, aby přinesla i naději. Chtěla jsem skladbou nejen uctít památku obětí, ale důležitá je pro mě i výzva nebýt lhostejní vůči sobě navzájem.“

Poté účastníci mohli přijít na nedaleké náměstí Jana Palacha, kde se za účasti Mileny Králíčkové (rektorky Karlovy univerzity) a Evy Lehečkové (děkanky Filozofické fakulty) konal pietní akt. Za každou z obětí při tiché vzpomínce rozžehli světlo v jedné ze čtrnácti luceren. K ekumenickému setkání téhož dne večer pak u příležitosti výročí pozvala Českobratrská církev evangelická na modlitbu, četbu z Bible a písně z Taizé do evangelického kostela na Vinohradech.

Večer poté Česká televize uvedla v premiéře dokument režisérky a absolventky UK Markéty Nešlehové „Jak to, že se svět nezastavil?“ o cestě z prožitého traumatu, kterou ve filmu provází P. Marek Vácha. Film je dostupný v iVysílání ČT.

Už předtím během prosince proběhly ve čtvrtém patře fakulty, kde došlo ke střelbě, performance hudebníka Michala Rataje a výtvarníka Patrika Hábla, ale také pietní obřad s organizací Ke kořenům, který završil proměnu tohoto místa. Čtvrté patro už sice slouží k výuce, ale chodba a dvě třídy jsou proměněny v pietní „Tiché místo“.

Další psychologická pomoc

„Od ministerstva školství dostala fakulta na obnovení akademického života 20 milionů korun, jež využila především k podpoře psychického zdraví lidí. Část peněz pak šla na nutné opravy po tragédii,“ uvedla děkanka Lehečková. Kromě organizace SOFA existuje řada projektů, které se věnují právě psychickému zdraví i pomoci při studijních obtížích. Jako reakce na prosincové události vzniklo v létě 2024 Centrum resilience UK, které se zaměřuje na psychosociální podporu, zvládání zátěžových situací, první pomoc a péči o sebe. Spolek Peerko studentů psychologie UK s akreditovaným výcvikem v krizové intervenci pomáhá především spolužákům, vyučujícím a zaměstnancům univerzity. Spolek, jenž se na podzim 2024 stal součástí Centra resilience, tedy odolnosti, poskytuje prostor, kde se studenti mohou sdílet se svými pocity, týkajícími se osobního života i studia. Se studijními potížemi po prosincové události též pomáhá Centrum Paluba.

Stále funguje i Psychologická poradna FF UK, Poradna UK Pointu a Centrum péče o duši UK, které nabízejí i duchovní doprovázení. Působí zde např. teoložka a husitská farářka Ivana Noble, karmelitka Denisa Červenková, psychiatrička Dagmar Křížková, karmelitán P. Pavel Pola, rabín David Maxa či psychoterapeut Robert Elva Frouz.

V říjnu 2024 vyšel čtvrtletník Forum, magazín Univerzity Karlovy (více na www.ukforum.cz), v němž rodiny, přátelé a kolegové vzpomínají „na 14 životů, o něž jsme přišli“.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou