Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Ze světa|Sobota a neděle u Matky Boží

Sobota a neděle u Matky Boží

10. 12. 2024

Tisk

Levé nábřeží Seiny bylo v sobotu 7. prosince večer plné Pařížanů i turistů. Neodradil je vítr ani déšť. Chtěli být u toho, když se po pěti letech opět otevřely dveře katedrály a rozezněl zvuk varhan.

image:Image Sobota a neděle u Matky Boží
Arcibiskup Laurent Ulrich při první mši svaté v katedrále u nově posvěceného oltáře. Snímek Profimedia

„Dneska večer nemůžeme být v Paříži nikde jinde než tady. Je to velmi symbolické. Notre-Dame reprezentuje Paříž, Francii, je to zkrátka pilíř,“ říká Chantal Garnierová a zpoza deštníku sleduje velkou obrazovku nad Seinou.

Na 1 500 hlav států včetně nedávno zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, mecenášů, zástupců církve a dalších osobností veřejného života mělo štěstí jako první na vlastní oči spatřit zrekonstruovaný interiér 860 let starého chrámu. Pařížský arcibiskup Laurent Ulrich v sobotu 7. prosince večer třikrát zaklepal biskupskou berlou na bránu se slovy: „Notre-Dame, vzore víry, otevři své dveře, abys v radosti shromáždila rozptýlené děti Boží.“ V odpověď mu zazněl zpěv katedrální scholy. Až po třetím zaklepání se brána otevřela dokořán, aby se tím předznamenala nová etapa v historii pařížské Matky Boží.

Poděkování řemeslníkům

„Pro mě je Notre-Dame symbolem náboženské civilizace, staré i moderní architektury. Je to jako Mekka pro muslimy – já se sem chodím každou neděli modlit,“ říká Ondit Hossein, který se narodil ve Francii egyptským rodičům koptského vyznání. Je fotografem, a stejně jako byl na místě při požáru, chtěl být nablízku nyní, když se katedrála znovu otevírá.

Celý program včetně projevu prezidenta se nakonec kvůli nepřízni počasí odehrál uvnitř chrámu. Arcibiskup Ulrich slavnostně – osmerým zvoláním – vybídl varhany, ať se rozezní. „Probuďte se, varhany, posvátný nástroji. Zpívejte chválu Bohu, našemu Stvořiteli a Otci.“ Vždy dostal odpověď hrou jednoho z varhaníků. Výrazné místo v celém programu dostalo poděkování hasičům i všem řemeslníkům, kteří se na rekonstrukci podíleli. A zatímco státníci se po skončení liturgie odebrali do Elysejského paláce, veřejnost zůstávala na nábřeží před obřími obrazovkami. Interpreti světových jmen klasické i moderní hudby se střídali ve velkolepém koncertu, který zakončil působivý videomapping na fasádě budovy.

„Je to chvíle jednoty, jak se snažil říct i prezident. Těší mě, že Notre-Dame přilákala pozornost celého světa a je tu tolik cizinců,“ říká mladý Pařížan Ulysse Dousset, bydlící nedaleko. Mezi cizinci je tu třeba Samantha Khoranová z New Yorku. „Miluji chrám Matky Boží, jezdili jsme sem s tátou, když jsem byla malá. Je pro mě symbolem naděje, laskavosti a jemnosti. Měla jsem štěstí, že jsem zrovna pracovně v Paříži. Už tu stojím několik hodin, je mi zima, ale nedokážu odejít… Je tu krásná atmosféra,“ sděluje nadšeně. O dojmy se dělí také Kanaďan Renaud Kairouac z Montréalu: „Šli jsme s manželkou z večeře a zastavili jsme se tu. Je to krásné a působivé, nečekal jsem nic takového. Nejsem praktikující ani věřící, ale překvapilo mě to a dojalo. Notre-Dame zkrátka je poklad lidstva.“

Zvony opět svolávají na mši

Silný vítr a déšť nakonec mnohé lidi zahnal sledovat vše z tepla domova nebo do prostor kostelů, které uspořádaly promítání ve společenských místnostech. I proto se kolem katedrály nakonec shromáždilo jen na čtyři tisíce lidí, ačkoli policie očekávala až desetinásobek. Podobná situace panovala při mši svaté v neděli dopoledne, přesto zvonění zvonů, které po pěti letech a sedmi měsících opět zvalo do chrámu na mši, oživilo tento střed Paříže.

Během bohoslužby vložil arcibiskup Ulrich do nového oltáře ostatky pěti světců spojených s místní církví a pomazal jej posvátným olejem. On sám ve „své“ katedrále sloužil mši poprvé. Jmenován arcibiskupem byl totiž před dvěma lety. Po mši procházel liturgický průvod katedrálou provázen potleskem, burácením varhan a zvoněním zvonů.

Francouzský prezident zval na slavnost i papeže Františka. Ten zaslal své poselství v listě, který přečetl nuncius, arcibiskup Celestino Migliore. František v něm považuje znovuotevření Notre-Dame za „prorocké znamení obnovy církve ve Francii“. Katedrála má být otevřená všem a papež vyzývá k velkorysému a svobodnému přijetí „obrovského zástupu lidí všech stavů, původu, náboženství, jazyků a kultur“, kteří se sem brzy nahrnou. Tím podpořil francouzské biskupy v přání zachovat vstup do katedrály zdarma, zatímco stát by si přál vstupné kolem pěti eur (125 korun).

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou