Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Ze světa|Červená středa za svobodu vyznání

Červená středa za svobodu vyznání

26. 11. 2024

Tisk

Ve dnech kolem 20. listopadu si svět připomíná pronásledované křesťany a právo na svobodu vyznání. Každoroční festival „Červená středa“ pořádá papežská nadace Církev v nouzi (ACN). Česko se připojuje 27. listopadu.

image:Image Červená středa za svobodu vyznání
Červená středa ve Vídni. Repro KT

V šesti jazykových verzích (anglicky, nizozemsky, francouzsky, německy, italsky a španělsky) vydala ACN zprávu „Pronásledovaní a zapomenutí?“, která hodnotí míru perzekuce křesťanů od léta 2022 do léta 2024 v 18 zemích s nejhoršími podmínkami. V 17 z nich se situace ve srovnání s předchozími obdobími ještě zhoršila – platí to zvláště pro africké státy včetně Nigérie, kde se stupňuje islamistické násilí, pro Čínu, Írán či Indii a také pro Nikaraguu, která se v seznamu ocitla poprvé za 18 let, kdy ACN zprávu vydává. Nikaragujský režim proti církvi tvrdě zasahuje, vyhání duchovní a misionáře a ruší církevní iniciativy. V polovině listopadu například úřady vyhostily předsedu zdejší biskupské konference Carlose Enriquea Herreru Gutiérreze. Jedinou ze sledovaných zemí, kde se podle ACN postavení křesťanů mírně zlepšilo, je Vietnam, a to zejména díky lepším diplomatickým vztahům s Vatikánem. Do zprávy lze nahlédnout na webu acninternational.org.

Dát hlas umlčovaným

V rámci letošní Červené středy (#RedWednesday), celosvětově ustanovené na 20. listopadu, lidé podporují perzekvované pro víru ve více než dvaceti zemích zhruba třemi stovkami akcí. Nedílnou součástí je gesto, jímž v roce 2016 každoroční tradice tohoto festivalu začala: nasvěcení významných (nejen) sakrálních budov červenou barvou mučednictví. K němu se na mnoha místech přidaly modlitby, konference, výstavy nebo koncerty – a událost se prodlužuje na více dní.

Podpora po celém světě

Dvojnásobný počet diecézí oproti loňsku, tedy 27, se zapojil v Austrálii, kde se vzpomínalo zvláště na utrpení křesťanů ve Svaté zemi. Červená středa proběhla také na Novém Zélandě, v Kanadě, Chile, Mexiku nebo Kolumbii. Těžištěm je ale Evropa. V ekumenickém duchu a s rozsvícením mnoha staveb proběhl festival v Německu, kde se mj. za pronásledované konal v katedrále ve Fuldě koncert evangelické hudební skupiny Koenige und Priester (Králové a kněží) se stovkami posluchačů a v živém přenosu mnoha televizních i rozhlasových stanic. Následovalo představení zprávy ACN.

Ve Francii zase ACN spojila s Červenou středou jinou svoji pravidelnou akci Noc svědků. Událost věnovaná již popatnácté křesťanům zemřelým v aktuálních konfliktech se letos poprvé konala v termínu Červené středy a pod její hlavičkou. V několika francouzských katedrálách tak zněla jména zemřelých za poslední rok při perzekucích v Arménii, Pákistánu a Burkině Faso, modlitby, zpěvy i meditace o mučednictví a k vidění byla výstava.

Ve Spojeném království se do Červené středy už tradičně zapojují katolické školy, které letos v hodinovém livestreamu představovaly, jak se jim daří šířit povědomí o protikřesťanském násilí. Během slavnostní mše sv. v Brompton Oratory v Londýně pak obdržela cenu „Odvaha být křesťanem“ čtyřiadvacetiletá Ribqa Nevash původem z Pákistánu, která v médiích vytrvale dává hlas křesťanským ženám ze země svého původu uneseným a nuceně provdaným za muslimy. Britská ACN též na Červenou středu uspořádala tematická vystoupení ve Westminsterském paláci a ve skotském parlamentu.

Se svíčkami Prahou

V České republice se Červená středa koná 27. listopadu. Společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí ji pořádá Česká biskupská konference. Kromě nasvícení desítek významných budov v celé zemi je součástí programu mezinárodní konference o svobodě vyznání v prostorách Vlasteneckého sálu v pražském Karolinu následovaná židovsko-křesťanskou modlitbou, průvodem centrem Prahy se svíčkami a benefičním koncertem v kostele Panny Marie Sněžné (více na webu cervenastreda.cz).

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou