Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Publicistika|40 let od návštěvy Matky Terezy

40 let od návštěvy Matky Terezy

5. 11. 2024

Tisk

Za přísného dohledu Státní bezpečnosti navštívila Matka Tereza od 9. do 12. listopadu 1984 bývalé Československo. Do naší země přijela na pozvání kardinála Františka Tomáška.

image:Image 40 let od návštěvy Matky Terezy
Matka Tereza na brněnském Petrově. Snímek Karel Pažourek

Pamětníci na tuto mimořádnou událost dodnes vzpomínají. „Měla jsem třináct let a byl to tehdy úplný zázrak! Setkání s ní nebylo nikde oznámeno, ale lidé si to řekli a přišli. Stála jsem v přeplněném kostele u jezuitů v Brně na opěradle kostelní lavice. Tatínek mě držel, abych nespadla do davu. Stejně jsem ovšem viděla jen vršek hlavy Matky Terezy a pak postavu v sárí zezadu, když odcházela. Ale to, co říkala, na mě udělalo obrovský dojem. Za jejími prostými slovy byly hloubka a opravdovost života. A tehdy jsem se rozhodla, že budu misionářkou. Trvalo ještě hodně dlouho, než se mé přání uskutečnilo. Ale vím, že mě Bůh celou dobu vedl a připravoval,“ svěřuje se laická misionářka Jana Ungerová z Brna, jak návštěva Matky Terezy v Brně zásadně ovlivnila její život.

Setkání s významnou světovou osobností se tehdy v brněnském kostele zúčastnil také letos pětaosmdesátiletý fotograf Karel Pažourek. Svou vzpomínku na tuto výjimečnou událost svěřil Katolickému týdeníku pár dnů před svým úmrtím letos 7. října.

„Věděl jsem, že bude nejdříve na Petrově, ale přiznám se, že jsem měl strach, protože jsem měl naplánované, že ji budu fotit především v kostele u jezuitů, kam jsme chodili s rodinou na bohoslužby. Tenkrát se totiž mohlo klidně stát, že by mne na Petrově zatkla Státní bezpečnost a už bych nic nevyfotil,“ připomněl fotograf. Spolu s ním šel do jezuitského kostela jeho syn Tomáš, který v té době studoval a měl před maturitou. „Já jsem fotil a syn nahrával zvuk na magneťák. Do kostela jsme přišli se značným předstihem, abychom byli na dobrém místě a mohli vše zaznamenat zvukem i obrazem,“ popsal tehdejší okamžiky vzácné návštěvy fotograf.

Hlad po lásce

Díky dochovanému zvukovému záznamu víme, že Matka Tereza v jezuitském kostele před čtyřiceti lety věřícím mimo jiné připomněla, že v hodině naší smrti budeme souzeni podle toho, jak jsme se chovali k druhým lidem, a také Ježíšova slova: „Byl jsem hladový a dali jste mi najíst, byl jsem nahý a oblékli jste mne, byl jsem bez domova a vzali jste mne k sobě.“ A k tomu dodala: „Hlad není jenom po chlebu, je také po lásce a Božím slově. Nahota není jen nedostatek oděvu. Je to také ztráta důstojnosti, čistoty a míru. Bezdomovectví není jen to, že chybí dům. Bezdomovectví rovněž znamená, že je člověk vyvržen, nemilován, vyhnán a vyřazen ze společnosti. V dnešní době, kdy je každý tak zaměstnaný, je mnoho lidí velmi osamělých a nechtěných. Právě tam má přicházet naše láska, aby se osamělí cítili milováni,“ zdůraznila Matka Tereza.

Životní snímek

„Fotil jsem starou Flexaretkou na čtvercový formát, což rozhodně nebyl reportážní přístroj. Udělal jsem dvanáct snímků a jeden se mi vydařil. Visí vzadu v jezuitském kostele vedle pamětní desky,“ uvedl Karel Pažourek. Na setkání s řeholnicí se přitom vydal sám z vlastní iniciativy. Podle něj by v té době nikdo neměl odvahu pozvat fotografa, aby vše zdokumentoval. I tak prožíval úzkost, jestli při setkání s Matkou Terezou nezasáhnou příslušníci Státní bezpečnosti. „Syn měl před maturitou, tudíž jsem měl obavy, že by ho případně nemuseli k závěrečným zkouškám pustit,“ zavzpomínal fotograf. „Matce Tereze jsem podal ruku. Pamatuji si, že byla hubená, kostnatá a studená. Jinak jsem nic nijak emotivně neprožíval. Soustředil jsem se na focení.“ Zároveň ale přiznal, že to pro něj byly naprosto výjimečné okamžiky, na něž nikdy nezapomene. „Tu fotku považuji za nejlepší snímek mého života,“ svěřil se fotograf.

Nocleh na Petrově

Pamětní list umístěný v biskupské rezidenci na Petrově je trvalou připomínkou, že zde při návštěvě Brna nocovala Matka Tereza. Přespala v pokoji, který předtím až do své smrti obýval 12. brněnský biskup Karel Skoupý (1886–1972). Řeholní sestry františkánky, jež v té době na Petrově žily, vzpomínají na její skromné vystupování. Navzdory chladnému listopadovému počasí chodila jen v lehkých opánkách a přespala na zemi vedle připravené postele.

Zpět na úvodní stranu
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou