22.–28. října 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Misijní území je také u nás doma

Z domova

22. 10. 2024

|
Tisk
|

Na sever Čech do Litoměřic byli minulou sobotu pozváni malí misionáři z celé země. Na setkání pořádané Papežským misijním dílem s nimi do katedrály sv. Štěpána přijel vatikánský velvyslanec Jude Thaddeus Okolo.

image:Image Na odpolední hru se malí misionáři rozběhli do ulic Litoměřic. Pátrali po kalichu pro misijní stanici v ugandském Katakwi – takovou herní legendu pro děti vymyslela boromejka Angelika Pintířová.
Na odpolední hru se malí misionáři rozběhli do ulic Litoměřic. Pátrali po kalichu pro misijní stanici v ugandském Katakwi – takovou herní legendu pro děti vymyslela boromejka Angelika Pintířová. Snímek autor

Nuncius na úvod mše svaté připomněl celosvětový rozměr tohoto dětského setkání – jako předzvěsti Misijní neděle, kterou církev slavila hned následující den. V Litoměřicích přivítal malé misionáře biskup Stanislav Přibyl: „Misie jsou slovem, které možná máme spojeno se vzdálenými exotickými kraji, s místy, kde žijí divoká zvířata, která známe jen ze zoologické zahrady, s lidmi, kteří mluví jiným jazykem a mají jiné životní zvyky. Možná máme toto slovo spojeno s chudobou. Ale stejně tak je misijní území u nás doma.“

Hledání kalicha pro africkou farnost

V kázání pak vysvětlil význam slova misionář: je to ten, kdo je poslaný hlásat evangelium podobně jako apoštolové samotným Ježíšem. „Tím, že jsme byli pokřtěni, stali jsme se Kristovými vyslanci. Misionář tedy není kněz v tropické helmě nebo řeholní sestra. Jsme to a máme to být my všichni,“ povzbudil biskup. A naším „rajónem“ je podle něj každé místo, kde zrovna žijeme. „Kolik je tu lidí, kteří ztrácejí naději, že jejich život má smysl, anebo smysl svého života hledají tam, kde není. Možná by nás v tomto Afrika, Asie nebo Amerika strčily do kapsy,“ doplnil. Jak tedy být misionářkou či misionářem? „Především tím, že budeme sami jednat podle toho, jak věříme. Tomu se říká svědectví: to, co chci říkat, nejprve sám žiji,“ poradil misionářům biskup.

Odpoledne se děti rozběhly ke hře po celém městě, kterou připravila boromejka Angelika Pintířová. Soutěžící se rozdělili do pěti družstev a snažili se na stanovištích zejména v historickém centru či u Hospice sv. Štěpána získat symbolicky kalich pro kostel jedné africké farnosti. „V té hře pátráme po ztraceném kalichu z nedalekého kláštera v Doksanech. A chceme ho vykoupit za speciální misionářskou měnu,“ popsala legendu hry sestra Angelika. Soutěžící tak plnili různé úkoly – u hospice si třeba zkoušeli přesazení člověka na invalidní vozík, nebo jak pomoci nemocným s jídlem. Ve hře si dále připomněli rodáka ze severu Čech, misionáře a později biskupa v Africe Ignáce Arnože. „Zjišťovali jeho biskupské heslo, stejně jako to současného zdejšího biskupa,“ zmínila řeholnice.

Aby viděly, že nejsou s misijním zápalem samy

Jak vysvětlil jáhen Leoš Halbrštát, národní ředitel Papežských misijních děl, většina těchto dětských shromáždění se dělá po diecézích. „Přijeli jsme podpořit tu litoměřickou, kde se koordinace ujal P. Pavel Morávek. Děti zjistí, že nejsou se svým misijním tématem ve farnosti samy, ale poznávají diecézní, republikový i světový účel misií,“ uzavřel.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou