Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Vsetín hostil United, festival mnoha žánrů

Vsetín hostil United, festival mnoha žánrů

27. 8. 2024

Tisk

Na čtyři tisíce lidí prožilo ve Vsetíně festival United. Kromě hudby poslouchali přednášky, debatovali a modlili se.

image:Image Vsetín hostil United, festival mnoha žánrů
Písničkář Pavel Helan vystoupil na festivalu společně s dětským symfonickým orchestrem, který tvořili žáci základní umělecké školy. Snímek Tereza Plášková

Letošní ročník nabídl širokou paletu hudebního programu různých žánrů. Vystoupilo celkem 23 kapel. „Návštěvníky roztančila rapová vystoupení od Tow Meot, Isaac Records nebo britského rappera Faith Child. Chválu a modlitbu přinesly americká kapela Pinelake Worship, britská zpěvačka Elle Limebear, slovenská kapela Lamačské chvály, kapela Alive nebo hudební projekt Godzone,“ přibližuje za organizátory Kristýna Vaculíková. Krásný hudební zážitek přinesl podle ní i písničkář Pavel Helan, který vystoupil s dětským symfonickým orchestrem tvořeným žáky ZUŠ s pěveckou podporou scholy Alfa Štramberk.

Organizátoři nabídli účastníkům také poradenské centrum, kde se mohl kdokoli svěřit se svými starostmi a trápením. Využilo ho na 300 lidí. Pro přímluvnou modlitbu či na duchovní rozhovor bylo možné přijít zase k modlitebnímu karavanu. Zájem mělo na 250 lidí. „V poradenském centru jsme měli letos téměř čtyřicetičlenný tým poradců, který tvořili psychoterapeuti, pastorační pracovníci, kazatelé různých sborů, katoličtí kněží a další dobrovolníci se zkušenostmi s mládeží. Jsem vděčný, že Pán Bůh na festivalu pracoval a že využíval i program, který jsme připravili,“ popisuje vedoucí poradenského centra a workshopů Pavel Kotrla.

Řešila se také duchovní témata, jako obnova vztahu s Bohem, nebo i ta psychologická – např. jak pracovat s emocemi nebo problémy se sebepoškozováním. „Vidím jako důležité, že mladí mají na festivalu prostor se svěřit s věcmi, s nimiž si nevědí rady nebo je trápí,“ doplňuje Kotrla.

Velký zájem byl o hudební workshopy – ať už pěvecký, který byl v obou bězích plný, nebo taneční, kde se účastníci naučili se zkušenými lektory krátkou choreografii a rozvíjeli chvály tancem. Z workshopů určených k seberozvoji navštívili účastníci hojně „Pozornost jako superschopnost“, kde psychoterapeuti Leoš Zatloukal a Daniel Žákovský probrali, co vlastně pozornost je a jaký na ni má vliv překotná doba sociálních sítí a multitaskingu.

Semináře se pak týkaly především otázek víry a vedli je duchovní různých církví. „Mezi tématy se objevila otázka křesťanské víry a konspiračních teorií, kde se diskutovalo třeba o důvodech jejich popularity či roli předsudků. Další zajímavé téma otevřel seminář k mentálnímu zdraví ‚Detox duše‘ a také ten s názvem ‚Sdílené emoce o tom, jak žít v souladu s tím, co cítíme, a jak porozumět emocím, abychom rozuměli sami sobě. Nechybělo ani téma umělé inteligence (AI), kde se probírala integrace nových poznatků do života v souladu s křesťanskými hodnotami, stejně jako etické problémy, které AI přináší,“ přibližuje vedoucí seminářů Martin Pavlík.

V pátek a sobotu se organizátoři rozhodli zařadit nově dvě talkshow, v nichž vystoupili P. Marek Orko Vácha a kazatel Michal Balcar. Na hlavní scéně vsetínského náměstí odpovídali nejen na otázky moderátorů, ale také na dotazy publika, které je mohlo průběžně klást přes mobilní aplikaci. „Marek Vácha zmínil, kde v dnešní době plné neklidu nachází naději a odpočinek, co pro něj znamená být sám sebou, jak mladým lidem bez církevního zázemí vysvětluje pojmy jako modlitba či Bůh, ale také, co mu dává skauting nebo kdy prožil strach,“ doplňuje Pavlík.

Pro Danielu, jednu z účastnic, byl nejlepším zážitkem koncert Godzone: „Líbí se mi, že jejich program byl velmi široký – chvály střídali s rapem a zároveň vše prolínali modlitbami a krátkými promluvami. Byla to pro mě velká oslava, ale zároveň i důvěrný čas chval s Bohem.“ Tadeáše zase zaujal seminář od Davida Nováka o kritickém myšlení. „Beru si ponaučení, že při zkoumání pravdivosti informací je důležité zaměřit se na detaily. Ze semináře ‚Připrav se na vztah‘ si zase odnáším princip pěti jazyků lásky, který jsem do té doby neznal. Na semináři o konfliktech jsem se pak dozvěděl, že při jakémkoli konfliktu je potřeba si vyslechnout i druhou stranu a podívat se vše i jejíma očima.“

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou