Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Názory|Inspirativní příběhy z Paříže

Inspirativní příběhy z Paříže

13. 8. 2024

Tisk

Ať už jsme fanoušky sportu nebo ne, Letní olympijské hry v Paříži nás nejspíš neminuly. Pro mnohé šlo dokonce o „událost sezony“. Má tato globální událost místo v životě křesťana?

image:Image Inspirativní příběhy z Paříže
© Jan Hrubý

Zdaleka to není jediná sportovní akce s velkým, alespoň mediálním, dopadem do našich životů. Jen letos jsme slavili titul mistrů světa v hokeji a s napětím sledovali zápasy fotbalového mistrovství Evropy. Jsou olympijské hry něčím výjimečné? Mají nám co nabídnout? Je vůbec dobře je sledovat?

V mnohém jde o výjimečný a inspirativní podnik. Se svým čtyřletým cyklem představují hry vrcholnou událost pro nejlepší sportovce světa. Často jsou vrcholem kariéry, zúročením přípravy a cesty trvající roky nebo i desítky let. O silné osobní příběhy tak nebývá nouze. Zároveň je to zcela jedinečná přehlídka pestrosti sportu a jeho disciplín, kultury, národů a osobností. Zkrátka je to spektákl. A k tomu návdavkem akce s největším rozpočtem a mediálním pokrytím, jakou dnešní svět zná.

Je tedy na místě věnovat této veskrze světské kratochvíli svůj čas a pozornost? Tak jako v mnoha jiných životních situacích je to jistě otázka přiměřenosti a kontextu. Pro mne jsou olympijské hry moderním eposem vyprávějícím nepřeberné množství příběhů. Ty umí být kontroverzní, skandální i pobuřující a média se bohužel zejména takovým ráda věnují. Ale stejně dobře a v nemenším množství lze nalézt příběhy inspirativní, hrdinské a často i dojemné. Je jistě jen na nás, jak tuto zprávu o dnešním světě budeme číst.

Jako laik si troufnu přiznat, že číst v knize života je pro mne často snazší a srozumitelnější než orientovat se v Písmu. Tam často nerozumím dobovému kontextu, tápu ve východiscích a bez poučené interpretace se ztrácím. K soudobým osobním příběhům olympijských sportovců se umím vztahovat o poznání přímočařeji a snad i sám je umím, nebo aspoň některé z nich, rozumně interpretovat. O dva z těch, které se mne letos dotkly, bych se chtěl podělit.

Největší hrdinka

Největší hrdinkou letošních her je v mých očích americká gymnastka Simone Bilesová. Mladá žena (27), která je v gymnastickém světě veteránkou a nově i ikonou, která snese srovnání jen s legendární Věrou Čáslavskou. A to platí jak v ryze sportovní, tak lidské rovině. Obě dvě jsou držitelkami jedenácti medailí a po plavkyni Katie Ledecky jsou historicky medailově nejúspěšnějšími olympioničkami. Simone Bilesová, která letos vybojovala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, je navíc jedinou ženou, která na mistrovství světa dokázala zvítězit v každé soutěži ve víceboji, do které nastoupila. Její inspirativní příběh začíná už v útlém dětství, kdy byla svěřena do pěstounské péče svých prarodičů, protože její matka závislá na alkoholu se o ni a její sourozence nedokázala postarat. V roce 2018 byla Bilesová jednou z klíčových svědkyň v procesu s lékařem Americké gymnastické federace, který dlouhodobě zneužíval mladé sportovkyně. Tlak spojený s pozicí hvězdy a „medailové naděje“ společně s nezhojeným traumatem pak vedly k jejímu nervovému kolapsu při tokijské olympiádě (2021). Bilesová, která následně přerušila sportovní kariéru, se pozoruhodně vyrovnala se svým „selháním“ a stala se advokátkou psychického zdraví sportovců. K výkonnostní gymnastice se dokázala vrátit až vloni a opět udivuje svět svými výkony.

Zlatým písmem se do olympijské historie zapsal i obhájce titulu z roku 2021 švédský tyčkař Armand Duplantis (24). Ve své disciplíně je už řadu let hegemonem a mnohonásobným rekordmanem. Nový rekord ustanovil i v Paříži a zbylé medailisty porazil o 30, respektive 35 cm. Za ještě zajímavější považuji to, co se dělo během jeho rekordního pokusu. Soutěž už pro všechny závodníky s výjimkou Duplantise skončila. Dva zbylí medailisté ale na stadionu zůstali a nejenže Duplantisovi sami fandili, společně roztleskávali celý stadion k podpoře svého „soupeře“. Po úspěšném rekordním pokusu Duplantise pak všichni tři medailisté před zaplněnými tribunami v bratrském objetí slavili svůj úspěch.

Tyto a mnohé další příběhy z Paříže jsou pro mne nejen zdrojem inspirace, ale i připomínkou toho, že to já nesu zodpovědnost za to, jak hledím na svět kolem sebe a jak ho prožívám. A proto „změňme smýšlení, neboť Boží království je blízko“.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou