Září 2024
Červen 2024
Květen 2024

Obsah:

Perspektivy|Názory|Kdo je lepší kandidát pro Evropu?

Kdo je lepší kandidát pro Evropu?

30. 7. 2024

Zatímco Kamala Harrisová je pro starý kontinent trochu neznámá, případné zvolení Trumpa prezidentem USA nevěstí nic dobrého.

Díky bezprecedentní podpoře ze strany voličů demokratů, sponzorů i zákonodárců a dalších představitelů strany je prakticky jisté, že se Kamala Harrisová stane kandidátkou demokratické strany na prezidentku USA. V profi lech současné viceprezidentky se často skloňuje především její expertíza coby státní návladní v San Franciscu a ministryně spravedlnosti státu Kalifornie. Kritika se zase zaměřuje na její spíše nepovedené angažmá viceprezidentky v otázce imigrace a situace na jižní hranici USA s Mexikem.

Zahraniční politika většinou americké prezidentské volby nevyhrává, avšak přehled zahraničněpolitických postojů Harrisové zatím v českých médiích chybí. Přitom vize toho, jakou roli mají USA hrát v mezinárodních vztazích, je pro malé země jako Česká republika klíčová a je třeba vědět, co nejen od Harrisové, ale i Donalda Trumpa čekat.

Co by v kostce znamenalo zvolení Kamaly Harrisové? Žádné zásadní změny směřování. Konzistentní názory na spolupráci v rámci Severoatlantické aliance, pokračující podpora Ukrajiny. Naopak návrat Donalda Trumpa by mohl ohrozit nejen NATO a územní celistvost Ukrajiny, ale i obchodní vztahy Evropské unie s USA a celkově globální obchod.

Harrisová od roku 2022 jezdí na Mnichovskou bezpečnostní konferenci, kde opakovaně ujišťuje evropské spojence o odhodlání USA dále podporovat Ukrajinu proti ruské agresi. Minulý rok například oznámila, že USA budou Ukrajinu podporovat, „jak dlouho bude potřeba, a v tom nezaváháme“. Na červnovém mírovém summitu o Ukrajině se Harrisová setkala přímo s prezidentem Zelenským a opětovně odsoudila ruskou agresi. Coby člověk, který spojil velkou část svojí kariéry s právem a pořádkem, se Harrisová (alespoň podle různých vyjádření) dívá na mezinárodní politiku právě prizmatem práva a řádu: zdůrazňuje, že Rusko svojí agresí mezinárodní pořádky a normy porušuje, a musí tak za to zaplatit.

Jedná se o strategický zájem USA a zajištění dodržování pravidel mezinárodních vztahů. Případný pád Ukrajiny či ústupky Rusku by totiž mohly mít zásadní dopad i na čínský postoj k možné invazi na Tchaj-wan, který je kvůli výrobě mikročipů a zeměpisné poloze klíčový pro americké pozice v Asii.

Letos v Mnichově Harrisová jednoznačně potvrdila závazek USA k vzájemné obraně členských států NATO. Dokonce jej označila za posvátný pro sebe, prezidenta Bidena a celé USA. Lze tedy očekávat, že by pokračovala v krocích Joea Bidena, které vedly k postupnému, ale významnému nárůstu v počtu zemí NATO investujících alespoň 2 % HDP do obrany. Naopak Donald Trump svými prohlášeními a postoji vyvolává ve většině evropských zemí spíše paniku. V rozhovorech i na předvolebních shromážděních opakovaně hovoří o tom, že pokud nebudou země NATO dávat dostatek peněz na svoji obranu, nechá je klidně napospas Rusku. Bidenovu podporu Ukrajině pak Trump dlouhodobě zesměšňuje a tvrdí, že právě on má v rukávu schované jednoduché řešení současného konfl iktu – není obtížné si domyslet, že mír by nejspíše Ukrajinu stál značnou část území a kdoví jaké nevýhodné uspořádání sousedských vztahů s Ruskem.

Jinými slovy Trumpovo ryze transakční pojetí mezinárodních vztahů vůbec neobsahuje neo-konzervativní hodnoty šíření a podpory demokracie v dalších zemích a volného mezinárodního obchodu. Jeho plány pro druhý mandát naopak počítají s eskalací obchodního soupeření s Čínou a dalšího tvrdého vyjednávání o obchodu s EU. Hovoří dokonce o tom, že by zkusil devalvovat dolar, aby získal pro americký export konkurenční výhodu. Objevil se také návrh zrušit daň z příjmu a nahradit ji příjmy z cel – v obchodní politice by tedy šlo o návrat do 19. století. A tyto kroky by také vedly k masivní inflaci a dalšímu zadlužení už tak silně zadlužené americké ekonomiky. To vše by mělo zásadní následky v Evropě.

Je samozřejmě otázkou, do jaké míry by oba kandidáti svoje vize plnili. Zatímco u Donalda Trumpa lze čerpat ze zkušeností jeho prvního mandátu v letech 2017–2020, Kamala Harrisová působila v zahraniční politice jako viceprezidentka zatím pouze omezeně. Částečně oprávněné jsou tak obavy například senátora Pavla Fischera, že s Joeem Bidenem odejde poslední vskutku pro-euroatlantický politik a že Harrisová je tak jakousi neznámou. Jestliže však můžeme pochybovat, zda Harrisová opravdu vytrvá v Bidenem nastavené linii, u Trumpa si zhoršením vztahů USA se zeměmi EU a NATO můžeme být prakticky jisti. Jím vedená republikánská strana již není reaganovsky intervenční a nevidí v Rusku hlavního nepřítele. Vladimir Putin je naopak vnímán jako vlastenec, který se pouze stará o dobro vlastní země a svého lidu, podobně jako to chce Trump. Takový postoj pro ČR, EU i NATO nevěstí nic dobrého.

Předchozí článek Následující článek