Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Doma|A kdo se postará o ně?

Obsah:

Úvod Doma

A kdo se postará o ně?

28. 5. 2024

Tisk

„Na světě existují pouze čtyři druhy lidí. Ti, kteří o někoho pečovali, o někoho právě pečují, budou pečovat nebo budou potřebovat, aby někdo pečoval o ně.“

image:Image A kdo se postará o ně?
Setkání pečujících rodičů na letním pobytu, který pro rodiny dětí s handicapem už deset let pořádá raná péče I MY v Soběslavi. Snímek archiv I MY

Tento výstižný citát se přisuzuje manželce amerického prezidenta Rosalynn Carterové, která spolupracovala na programu pro duševně nemocné a v závěru svého života byla přijata do domácí hospicové péče.

V České republice jsou až dva miliony lidí různě zapojených do péče o své blízké. Nejčastěji proto, že jim do života vstoupila nehoda, nemoc, vysoký věk nebo se jim narodilo postižené dítě. Většinu pečujících tvoří ženy, a čím je péče náročnější, tím jejich podíl vzrůstá. Vyplývá to z průzkumu provedeného v roce 2018, který zpracoval tzv. Fond dalšího vzdělávání pro Ministerstvo práce a sociálních věcí (více informací na webu www.nepe.cz).

Přibližně u poloviny těchto lidí dochází k významnému ovlivnění jejich mimo-pečovatelského života. Výzkum ukazuje, že při péči o člověka se zdravotním postižením si jen každý druhý udrží své zaměstnání a v případě péče o seniora 20 % práci rovnou opouští. Na počátku obvykle dochází ke zhoršení finanční situace pečující rodiny (80 % domácností vychází s celkovým měsíčním příjmem jen s obtížemi). Mezi další nejčastější negativní dopady patří zhoršení fyzického zdraví, psychické vyčerpání a utlumení společenského života (ztráta volného času, omezení koníčků, pozitivních vztahů a příležitostí k odpočinku). Nejvíce ohrožení jsou pak ti pečující, kteří se starají intenzivně, mnoho let, kteří se vzdají zaměstnání a jsou na tuto starost sami.

Kdo poradí, kde hledat pomoc?

Výzkum bohužel ukázal na fatální neinformovanost pečujících o jejich právech a o tom, kde všude mohou hledat pomoc. Existují sice místa, která nabízí poradenství v péči o závislou osobu, ale poradenství, která cílí na neformální pečující, jsou vzácná. Přitom pojmenování a pokrytí potřeb pečujícího je klíčem k tomu, aby se nemusel potýkat s přetížením, depresemi, nebo dokonce od péče neupustil. Pokud je on sám spokojený a v pohodě, jeho péče o blízkého může být ve výsledku snazší i kvalitnější. Takový příklad je pak povzbuzením pro další pečující začátečníky a pro jejich případné rozhodnutí starat se o svého blízkého doma.

Mezi nejznámější projekty, které se snaží poskytovat poradenskou službu neformálním pečujícím, patří „Pečuj doma“ Diakonie Českobratrské církve evangelické. Poradenská centra existují také při některých oblastních Charitách a tzv. místních skupinách obcí a měst. Pečujícím umí pomoci také některá pracoviště zaměřená na konkrétní typ onemocnění nebo v případě malých dětí terénní sociální služby rané péče, které se poskytují dětem se zdravotním postižením od narození do sedmi let věku.

Tato centra však zdaleka nepokrývají celé území České republiky. Prostředky na svou práci získávají složitě, a to nejčastěji z programů Evropského sociálního fondu. Navzdory úsilí jejich pracovníků o nich pečující často nevědí. V tomto směru by mohli svým blízkým nebo pacientům výrazně pomoci zejména praktičtí lékaři, starostové, ale také kněží a členové farních rad nebo sociální pracovníci v nemocnicích, a to tím, že jim o jejich existenci povědí a dají na ně kontakt.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou