7.–13. května 2024
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Všichni jsme učedníci

Papež František

7. 5. 2024

|
Tisk
|

Nedaleko Říma se minulý týden sešly na synodálním setkání dvě stovky farářů z 99 zemí světa včetně ČR. V pracovních skupinách hovořili o budování farních společenství i podpoře jejich misijního poslání.

image:Image P. Vladislav Brokeš (uprostřed) se svojí pracovní skupinou během synodálního setkání kněží.
P. Vladislav Brokeš (uprostřed) se svojí pracovní skupinou během synodálního setkání kněží. Snímek archiv P. Brokeše

„Synoda farářů je důležitá událost,“ uvedl pro KT jeden ze dvou českých účastníků a člen Národního synodálního týmu P. Prokop Brož. „Jsou to právě faráři, kteří žijí uprostřed Božího lidu a s ním sdílí jeho každodenní radosti i starosti.“

Jsme z různých zemí, ale řešíme totéž

Každý den měl své téma: Tvář synodální církve, Všichni jsme učedníci a všichni misionáři a Spřádat vzájemné vazby, budovat společenství. Druhým českým účastníkem byl P. Vladislav Brokeš, správce farnosti Kutná Hora. „V naší skupině se sešli zástupci z devíti zemí a ukázalo se, že všude řešíme podobné obtíže,“ všiml si a pokračoval, „diskutující kladli důraz na vzájemnost ve farnosti, tedy na propojení laiků s farářem v otevřené komunikaci, která je nestaví proti sobě jako konkurenty, ale umožňuje budovat společenství, v němž každý má svoji roli.“

P. Brokeš také ocenil, že kněží jsou nyní chápáni více jako prostředníci mezi biskupy a farnostmi, a vyzdvihl „posun ve vnímání jejich role od vůdců k moderátorům a garantům jednoty společenství“. Dodal, že „důležitý je také misijní charakter farnosti, tedy že je svým působením orientována vně a není soustředěna jen ke stávajícím členům a na sebe“.

P. Prokop Brož připomněl, že církev byla od samého počátku vedena Duchem Svatým, a tak překonávala řadu úskalí a problémů, které „ve skutečně živé církvi nastávají“. Právě život v Duchu označil za „podstatu synodálního procesu“. Z diskuse o budování společenství pak pro KT podtrhl, že „opravdovým uměním farářů je objevovat charismata u bratří a sester, povzbuzovat je k tomu, aby se jich ujali a rozvíjeli je“.

Kritériem pro rozlišování „soužití v církvi i rozvíjení darů a služeb“ je vzájemná láska, „dar Ducha Svatého, který přebývá v našich srdcích,“ dodal P. Prokop Brož, jenž je také biskupským vikářem pro pastoraci a koordinátorem synody v královéhradecké diecézi.

Práce ve skupinách nebyla ale jediným bodem programu. Důležitý byl i čas věnovaný modlitbě, adoraci a společnému slavení mše svaté.

Papež každého pozdravil

Celé setkání vyvrcholilo závěrečným rozhovorem s papežem, kdy 90 minut odpovídal na otázky diskutujících „spontánně a s patřičnou hloubkou, což je jeho osobitý styl,“ uvedl P. Prokop Brož. Svatý otec též napsal farářům dopis nazvaný „Farní kněží pro synodu“, v němž nastínil tři cesty, kterými je užitečné se ve farnostech vydat: rozpoznávat dary Ducha Svatého ve věřících, cvičit se v komunitním rozlišování a udržovat společenství mezi kněžími a biskupy (více na str. 16). „Chtěl každého z nás osobně pozdravit,“ nadšeně popisuje P. Brokeš. Papež každému z účastníků dopis osobně podepsal s tím, aby ho předali dalším kněžím ve farnostech.

Na setkání promluvili různí teologové a biblisté, mezi nimi také Mons. Tomáš Halík (více v KT 18 a 17), ale například i argentinská socioložka María Lía Zervino, členka Dikasteria pro biskupy a předsedkyně Světové unie katolických ženských organizací.

Shrnutí z této synody farářů poslouží spolu se závěry konzultací koordinovaných biskupskými konferencemi a s výsledky teologicko-kanonického studia pěti pracovních skupin k přípravě druhého zasedání celosvětové synody letos v říjnu.

Česká synodální zpráva – reakce na celosvětovou synodální zprávu – je nyní už k dispozici na webu cirkev.cz. Je souhrnem práce skupinek ze všech diecézí . Má zhruba osm stran a jejím těžištěm jsou konkrétní příklady dobré praxe, které mohou být inspirací pro další rozvoj a prohlubování zadaných témat. Věnuje se roli žen, jáhnům a kněžím v synodální církvi, roli biskupa i církvi, která naslouchá a doprovází. Jedna z kapitol je také o strukturách spoluúčasti.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou