Květen 2024

Zpravodajství|Z domova|Vyslanci sv. Benedikta v Praze

Vyslanci sv. Benedikta v Praze

27. 2. 2024

Pochodeň za „Mír a společnou Evropu“ dorazila minulou středu spolu se stovkou italských poutníků na pražský Břevnov. Pouť už 60 let propojuje místa spjatá se sv. Benediktem.

image:Image Vyslanci sv. Benedikta v Praze
Někteří italští poutníci přišli do kostela na Břevnově v dobových oblecích. Mši svatou slavil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Snímek František Nedbal / Člověk a Víra

Poutníci vyrážejí každý rok z Nursie, Subiaca a Cassina, tří měst ve střední Itálii spojených životem a odkazem sv. Benedikta, patrona Evropy. Letos vyšel cíl na Prahu. Pochodeň zapálili už 17. února v Nursii, v Benediktově rodišti, v jemu zasvěcené bazilice. Ještě předtím ji požehnal papež na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Bazilika v Nursii prochází obnovou po ničivém zemětřesení v roce 2016 a obřad uvnitř se stal symbolem znovuzrození. Subiaco je zase místem, kde v Benediktovi zrály jeho duchovní myšlenky, a v Cassinu je převedl do slov a činů, a položil tak základy Evropy, jak píše Vatican News.

S pochodní putují věřící za účasti starostů zmíněných obcí už od roku 1964 – loni takto dorazili do Lisabonu, letos do Prahy. „Cílem iniciativy je přinést světu poselství sv. Benedikta o míru,“ řekl při zapálení pochodně arcibiskup spoletskonursijské arcidiecéze Renato Boccardo. „K pouti vybíráme zejména místa, která mají bohatý historický význam, a stávají se tak strážcem dědictví spojeného s Benediktovou řeholí,“ vysvětlil arcibiskup a popsal význam putování: „Je důležité jeho poselství znovu předkládat dnes, ve světě poznamenaném nejen válkami, ale také individualismem a zanedbáváním těch méně šťastných, aby lidé pochopili, že je možné žít jinak, jak nás to naučil sv. Benedikt.“ Zemětřesením zničená bazilika v Nursii je stále staveništěm, do příštího roku by se ale mělo podařit vrátit jí původní krásu. „Náš kostel v sobě shromažďuje utrpení způsobené katastrofami. Jeho obnova je znamením naděje pro všechny, kteří se ještě nevrátili do svých domovů a ke svému každodennímu životu. Společnými silami můžeme obnovit nejen zdi, ale především naši jednotu,“ doplnil arcibiskup Boccardo.

Poutníky, některé v dobových oděvech, uvítal na Břevnově nuncius Jude Thaddeus Okolo i zdejší benediktinský opat P. Prokop Siostrzonek. „Organizátoři jsou rádi, když mši s poutníky může slavit místní arcibiskup, kvůli biskupským exerciciím to ale tentokrát nešlo. Jsme rádi, že pozvání s radostí přijal nuncius, přišel i italský velvyslanec,“ popsal opat Siostrzonek. Tomu předali poutníci, kteří se vydali také do Sněmovny a na italskou ambasádu, vzácné vydání Řehole sv. Benedikta.

Předchozí článek Následující článek