19. 12. 2023
|Do klášterní kuchyně pronikne málokdo. Tři novinky z poslední doby však umožňují do nich nejen nahlédnout, ale některé recepty si rovnou vyzkoušet.
Královéhradecké biskupství připravilo už na letošní rok stolní kalendář, kde jednotlivé řehole představují svá oblíbená jídla. Ve spolupráci s TV Noe pak vznikl zatím sedmidílný seriál S chutí přes práh. Televize vysílá premiérový díl každý měsíc, celá série je pak v archivu na webu.
„Některé komunity se hlásí samy, jiné oslovené odmítají s tím, že se na to necítí nebo že nevaří. Recepty konzultujeme společně. Měly by být něčím netradiční, místně příslušné a nepříliš složité, abychom se vešli do 20 minut. Natáčíme vždy dva recepty,“ popisuje dramaturg pořadu a diecézní spolupracovník KT Pavel J. Sršeň.
Na sérii má TV Noe pozitivní reakce, sledují ji i diváci, kteří se nehlásí k žádné církvi. „Cílem kalendáře i pořadu je to, aby se lidé dozvěděli více o řeholích, o jejich historii, spiritualitě a službě ve společnosti. Mým osobním přáním a vlastně základní myšlenkou je to, aby případně někdo dostal odvahu na vrata kláštera zaklepat a vstoupit,“ popisuje motivaci dramaturg Sršeň.
Každý klášter a komunita jsou podle tvůrců pořadu tak specifické, že v jejich historii a službě se vždy najde něco překvapivého. „Každopádně jeden recept byl pro mě, ač sám jsem poměrně zdatný kuchař, výjimečný. Jsou to jablkové knedlíky sester de Notre Dame v Hradci Králové. Kdybych to neviděl a neochutnal, nevěřil bych, že to vůbec bude držet pohromadě,“ připojuje Pavel Sršeň. Kusy jablek se totiž promíchají jen s moukou a trochou soli a vše se dá přes noc do lednice. Mouka pustí lepek, který vše spojí. S pomocí naběračky se pak druhý den vytvarují knedlíky, které se povaří asi sedm minut v horké vodě či páře. „Podávají se se zakysanou smetanou, přelité rozpuštěným máslem se skořicí. A jsou vynikající,“ dodává dramaturg.
Netradiční směs italské, české a moravské kuchyně pak nabízí knižní novinka Recepty sestry Vojtěchy (KNA 2023). Její kuchařský um znají všichni bohoslovci a kněží, kteří kdy studovali v Římě a bydleli na české Papežské koleji Nepomucenum, protože zde působí už dvě desítky let. Zná ji také zdejší česká komunita, zejména ženy, které se od ní učí specialitky od vánoček po likérové špičky. Její tým navíc musí umět zvládnout různé oficiální oslavy s mnoha hosty včetně členů vlády.
„Nejsou to jen recepty - je v tom příběh nepomucenské kuchyně, kde už dvaadvacet let vařím,“ přibližuje na úvod knihy boromejka Vojtěcha Fialová. Všechny recepty jsou ozkoušené. „Jak říkáme v naší koleji: Hlavně, aby se vařilo s láskou! Přeji vám hodně úspěchů při vaření,“ dodává.
V kuchařce jsou sladké i slané recepty, ale i tipy na nápoje - například na limoncello, citrónový likér z plodů nepomucenské zahrady, který se podává po jídle jako digestiv a se kterým se potkal snad každý, kdo strávil nějaký čas v Itálii. Z tamní kuchyně sestra Vojtěcha vybrala několik druhů těstovin, rizoto a třeba kynutou focacciu (slaný koláč). Samozřejmě i různé pizzy, saláty nebo tiramis... Přidává i vlastní recept na nepomucenský burger. Českou kuchyni pak zastupuje linecké cukroví nebo špekové knedlíky se zelím.
Tiramisu sestry Vojtěchy
3 vejce
60 g moučkového cukru
vanilka (nebo vanilkový cukr)
400 g mascarpone
20 g krystalového cukru
12 ks cukrářských piškotů
200 ml kávového likéru
kakao na posypání
Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem a vanilkou do husté pěny. Opatrně zašleháme mascarpone. Bílky vyšleháme s krystalovým cukrem do tuhé hmoty a přimícháme do směsi s mascarpone. Tiramis je možné skládat buď do formy - nejlépe hranaté - nebo přímo do kompotových misek. Na dno misky dáme 2 piškoty, které přelijeme kávovým likérem, a přidáme příslušné množství připravené hmoty. Tiramis necháme ztuhnout v lednici, před podáváním posypeme kakaem. Je dobré, aby výchozí suroviny měly stejnou teplotu, nám se osvědčila pokojová. Pokud nemáte kávový likér, je možné použít rum a zrnkovou kávu.