Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Co farnost, to varhany

Obsah:

Úvod Téma

Co farnost, to varhany

14. 11. 2023

Tisk

Jejich prapradědečkem byly před několika tisíciletími jednoduché dudy, jejich pradědečka poháněl vodní sloupec, dědeček hrál ve starém Římě při popravách křesťanů. A dnes jsou varhany synonymem duchovní hudby a najdeme je takřka v každém kostele.

image:Image Co farnost, to varhany
Sv. Cecilie hraje na varhany na obraze Mistra oltáře sv. Bartoloměje (1501). Snímek Wikimedia

Podle varhaníka a neúnavného propagátora varhanní kultury u nás Adama Viktory by se v České republice nasčítalo až 10 tisíc varhan, ač zdaleka ne všechny jsou dnes v takovém stavu, aby se na ně dalo hrát. V přepočtu na obyvatele je tak Česko mezi státy světa rekordmanem a skutečnou „varhanní velmocí“.

Viktorův Český varhanní festival, který se letos takřka po celý rok koná už posedmnácté a na který čtenáře KT pravidelně zveme, je jednou z iniciativ, jak představit širší veřejnosti často jedinečné historické nástroje napříč republikou i jak přitáhnout pozornost k jejich ne vždy uspokojivému stavu. Do konce roku si mohou Viktorův um i jeho odborný a historický výklad o konkrétních nástrojích vychutnat ještě návštěvníci koncertů v kostelích v Kdyni u Domažlic (26. listopadu) a v západočeské Halži (8. prosince).

Podle hudebních historiků sestrojil první známé varhany na principu vodního sloupce vhánějícího vzduch do píšťal – tzv. hydraulos – řecký mechanik a vynálezce Ktesibios v Alexandrii již kolem roku 246 před Kristem. Sám nebyl hudebníkem, a proto na svůj vynález naučil hrát svoji ženu Thais, která se tak stala první varhanicí. Ještě v raných křesťanských staletích však byly varhany světským nástrojem – hrálo se na ně například v cirku, a až oklikou přes byzantský císařský dvůr se dostaly jako nástroj ceremoniální do Evropy. Mezi prvními vladaři západního světa, kteří pak varhany využili i k ceremoniím církevním, byl v 8. století francký král Pipin Krátký.

Každý nástroj je unikát

Nejstaršími popsanými varhanami se pyšní Angličané, jejichž čtyřsetpíšťalový nástroj v katedrále ve Winchesteru vznikl v 10. století a svým dutím ho podle starých kronikářů ovládalo na 70 mužů. Nejstarší skutečně dochovaný nástroj, na který se dá stále hrát, mají ve švýcarském městě Sion v bazilice Notre-Dame de Valere. Pochází ze 14. století. A největší chrámové varhany na světě leží jen několik desítek kilometrů od naší jižní hranice v bavorském Pasově. Aktuálně tento mohutný nástroj z dómu sv. Štěpána o 17 974 píšťalách a 229 rejstřících prochází komplexní rekonstrukcí, která má být hotova v roce 2026.

Také v Česku máme svá „varhanní nej“. Poutavě je nedávno představil stejnojmenný šestidílný seriál České televize, na kterém se podílel organolog pražské arcidiecéze Štěpán Svoboda a provázeli jím Josef a Michaela Poláškovi – herec a zkušená varhanice. Seriál, trvale dostupný v internetovém archivu ČT, zavede například do kostelů sv. Jakuba v Praze na Starém Městě a sv. Mořice v Olomouci. Tyto dva nástroje se dělí o první příčku co do velikosti: svatojakubské varhany mají nejvíce píšťal (8 277), svatomořické zase největší počet rejstříků (95). Svatomořické varhany jsou zcela čerstvě rekonstruovány a letos v září jejich zvuk mohli po několikaleté odmlce znovu obdivovat návštěvníci Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc. Svůj Mezinárodní varhanní festival mají ovšem i varhany svatojakubské a koná se vždy na přelomu srpna a září. Protože také ony potřebují opravu, zdejší Nadační fond Sancti Jacobi Organum vypsal veřejnou sbírku.

Nej, nej, nej…

Nejstarší hrající varhany, rovněž nedávno zrekonstruované, najdeme v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně. Byly postaveny v roce 1587 a dnes je doplňuje ještě novější barokní část z roku 1621. V nové kráse znějí i největší dochované barokní varhany u nás – v poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Polné, které na počátku 18. století zhotovil varhanářský mistr Jan David Sieber a v roce 2017 byla završena jejich obnova. Mimochodem tento nástroj odolal i velkému požáru baziliky v roce 1863, protože zdejší kostelník odvážně zahradil cihlami z podlahy do varhan přívod vzduchu. Při nedávné opravě byly stopy požáru na nástroji dosud patrné. Letos v září vydala společnost Arta CD „Mezi anděly a múzami“, kde na obnovené polenské varhany hraje hudbu starých mistrů přední tuzemský varhanní virtuos Jaroslav Tůma.

A nezapomeňme ani na varhany pro katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které vytvořil varhanář Gerhard Grenzing a které už čekají jen na to, až budou v katedrále dokončena nezbytná zpevnění kruchty. Formou adopce píšťal i dalšími příspěvky a dary mohla na vznik zcela nového reprezentativního nástroje přispět široká veřejnost. Za tuto celonárodní sbírku, přesněji za její úspěšnost a nápaditost, dostal Nadační fond Svatovítské varhany letos v září cenu „Pro památky“ Institutu pro památky a kulturu v soutěži Máme vybráno.

Jak opakovaně upozorňuje Adam Viktora, naše varhanní velmoc nemá tolik varhanářů, aby opečovali všechny tuzemské nástroje, ani tolik varhaníků, aby se na všechny hrálo. Štěpán Svoboda dále v rozhovoru nastiňuje situaci, jaká je. Přesto se ale po nezbytné obnově kostelů nyní mnozí pouštějí i do opravy jejich vnitřního vybavení včetně varhan a zájem o tento „královský nástroj“ narůstá také mezi interprety. Dokládá to i příběh Základní umělecké školy varhanické v Brně, kam stále přicházejí noví i velice mladí zájemci. Přinášíme jej níže. Dočtete se i o časopise určeném právě varhaníkům anebo si vyberete, kde si poslechnout krásný varhanní koncert.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou