Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Ze světa|Bude záležet na všech, kam se posuneme

Bude záležet na všech, kam se posuneme

7. 11. 2023

Tisk

Jaké inspirace ze synodálního shromáždění si může odnést církev v Česku? Hovořili jsme o tom s pražským pomocným biskupem ZDENKEM WASSERBAUEREM, který zastupoval na synodě české a moravské diecéze a po návratu z Říma se setkal s novináři.

image:Image Bude záležet na všech, kam se posuneme

Potkával jste zástupce církve z celého světa. Jaké to bylo?

Především modlitební. Začali jsme duchovními cvičeními a veškeré jednání – na plénu i ve skupinkách – bylo prokládáno tichem určeným pro modlitbu. To velmi pomáhalo vnímat lidi kolem sebe jako bratry a sestry, a to i ve chvíli, kdy říkali něco, s čím jsem nesouhlasil. Bylo nesmírně inspirativní slyšet, jaké problémy řeší na jiných kontinentech. Něco je podobné, něco velmi odlišné. Opakovaně jsem si uvědomoval, jak jsem vděčný za katolickou církev pro její univerzalitu. Při vystoupení řečníků v plénu jsem si občas dohledával, odkud jsou. Bylo to pro mě tedy i měsíční opakování zeměpisu (směje se).

Co si ze synody odnášíte?

Bylo velmi silné zažít, že přes rozdílnost názorů, které zaznívaly ve skupinkách i v plénu, jsem necítil žádné napětí, neobjevovaly se hádky. Naslouchali jsme si s respektem a klidem. I když to někdy názorově jiskřilo, nebyl pak problém jít spolu na kafe a normálně si povídat. Umožnila to podle mě už zmíněná duchovní atmosféra synody. Chtěli jsme si vzájemně naslouchat. Kontrastovalo mi to zvlášť se situací u nás, kdy občas jen hájíme své pozice, vzájemně se ostřelujeme a nejsme schopni se spolu konstruktivně bavit.

Otevřeně jsme mluvili o řadě témat, která se objevují i v médiích – o celibátu, roli žen v církvi včetně otázky svěcení, přístupu k rozvedeným a znovu sezdaným či o přístupu ke stejnopohlavním párům. Ale to nebylo tím hlavním. Bavili jsme se především o společném kráčení nás všech jako Božího lidu. Je třeba, abychom vnímali stejnou křestní důstojnost všech – díky křtu jsme si rovni. Souvisí s tím téma, které velmi rezonovalo v českých synodálních skupinkách: jak spolu lépe komunikovat a dobře si naslouchat.

Je v tomto nebo v jiných prvcích česká církev odlišná od ostatních? A srovnával jste podle toho, co jste slyšel u stolu či v plénu?

Trochu mě zlobí, když zaznívá, co všechno jsme u nás v církvi za posledních 30 let jen „zvorali“, koho jsme ztratili, jak to děláme špatně. Při různých diskusích na synodě jsem si opakovaně uvědomoval, že na tom jako česká církev špatně vůbec nejsme. Třeba pastorační rady v mnoha zemích prakticky neexistují – u nás jsou sice jen „vřele doporučené“, ale při vizitacích se opakovaně setkávám s tím, že jsou a pracují. Hodně se mluvilo také o trvalém jáhenství a jeho využití v církvi. Někteří biskupové, i ti evropští, byli překvapeni, že třeba my jenom v pražské arcidiecézi máme nyní více než 50 trvalých jáhnů, z nichž většina jsou skvělí chlapi, velmi dobře zapojení ve svých farnostech.

Jak přenést tuto synodální zkušenost do fungování tuzemské církve?

Skutečná proměna nepřijde shora, ale závisí na nás všech: jestli chceme změnit svou mentalitu, své myšlení – a to na mnoha úrovních. Jestli budu druhému víc naslouchat, anebo ho budu brát za nepřítele a názorového oponenta. Čtyřicetistránková závěrečná syntéza se už překládá do češtiny a se synodálním týmem a s biskupy budeme vymýšlet, jakým stylem s ní pracovat. Určitě bychom rádi, aby se nad ní lidé sešli, třeba na diecézní nebo farní úrovni. Z konkrétních věcí bych zmínil, že synoda například zřejmě zavede povinnost fungování už zmiňovaných farních i diecézních pastoračních rad.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou