Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Názory|Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Quo vadis, křesťanské Slovensko?

3. 10. 2023

Tisk

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

image:Image Quo vadis, křesťanské Slovensko?
© Jan Hrubý
Na svátek sv. Václava, patrona českých zemí, skončila na Slovensku volební kampaň před předčasnými parlamentními volbami. Jaká byla? Především velmi dlouhá. Trvala devět měsíců, takže byla nesmírně vyčerpávající nejen pro samotné politiky, kteří se snažili oslovit a zaujmout voliče, ale i pro obyčejné lidi. Občané byli zahlceni a konfrontováni s množstvím nabídek, které se na ně valily od 25 politických stran a koalic, ucházejících se o jejich důvěru.

Zpočátku byla kampaň spíše nudná, v prvních týdnech a měsících se hlavním tématem stali medvědi. Pak se přiostřila a každý soudný člověk zpozorněl. Ne však, že by se na přetřes dostaly zásadní problémy, které trápí slovenskou společnost. O těch v celé kampani nepadlo prakticky ani slovo. Zato se opět vášnivě a především nenávistně začalo mluvit o migrantech. Nikoliv o lidech se jménem, tváří a lidskou důstojností, kteří museli odejít ze své vlasti, opustit svůj domov a blízké. Řeč se vedla o číslech. O nich, migrantech, a ty na křesťanském Slovensku přece nechceme. Přitom je zřejmé, že u nás ani zůstat nechtějí, naší zemí jen procházejí a směřují do západní Evropy.

Vulgární a nenávistná kampaň

Ve společnosti značně rezonovala i rétorika nejhlasitěji křičících politických stran, která zpochybňovala základní prozápadní orientaci Slovenska. Neštítila se obdivovat agresora z Východu a vysílat mu signály o eventuálně možné „spolupráci“. Předvolební kampaň postupně gradovala a vyvrcholila skutečně velmi nedůstojným způsobem: fyzickým konfl iktem, přesněji bitkou mezi bývalým premiérem a bývalým několikanásobným ministrem vnitra, což zaznamenaly kamery. A bývalý trojnásobný (a při pohledu na volební výsledky pravděpodobný budoucí) premiér to lakonicky okomentoval: „Dostal, pro co si přišel.“

Celá kampaň byla bohužel prosáknutá vulgárností, nenávistí k politickým oponentům a násilím. Vyhraňování a až zlověstné pohrdání lidmi s odlišnou sexuální, náboženskou či hodnotovou orientací nápadně připomínalo praktiky ze třicátých let minulého století.

Tato atmosféra se samozřejmě stala součástí života běžných lidí i celé společnosti. Zarážející je, kolik nenávisti a primitivních útoků přicházelo i od představitelů stran, které se hrdě odvolávají na cyrilometodějskou tradici a křesťanské hodnoty. O čem to svědčí? Zřejmě o tom, že svou víru buď neberou dost vážně, nebo ji dostatečně neznají. Anebo – a to je nejhorší – ji zneužívají k dosahování vlastních cílů a politických zájmů, které nemají s křesťanstvím nic společného.

Právě naopak. Jan Pavel II. připomíná, že „člověk je základní cestou, po níž církev jde“. Každý člověk bez rozdílu. Nejen „náš“ člověk. My, bohužel, nedokážeme vnímat politického oponenta jako toho, kdo má svou důstojnost, kdo je stejně Božím dítětem jako já a zaslouží si mou úctu a respekt i tehdy, když se s ním v hodnotách a názorech rozcházím. Zapomínáme, že všichni jsme si navzájem bratry a sestrami, jak to často uvádí i papež František – fratelli tutti.

Najít cestu ke druhému

Na Slovensku jsme dnes svědky rozdělené, zradikalizované a značně zdevastované společnosti. Místo aby sloužili lidem, politici zneužívají ty nejnižší pudy ve společnosti ve svůj stranický prospěch. Chybějí nám skuteční státníci, nahradili je populisté, kteří se lidem podbízejí. Vytratil se smysl pro společné dobro, nejsme schopni skutečné dlouhodobé solidarity a zaměřili jsme se jen na sebe a individuální dobro. Představitelé jednotlivých táborů, konzervativci, liberálové, ale i ti, kteří se označují za umírněné, se zabarikádovali ve svých pozicích a vedou zákopovou válku. Nejsou schopni vést dialog nebo o něj jednoduše nestojí.

Jaké je východisko z tohoto marasmu? Především se musíme postavit na stranu svobody. Nevyhnutelně si musíme najít cestu jedni k druhým, navzájem spolu mluvit a především více naslouchat. V žádném případě nesmíme rezignovat na slušnost a společné dobro. Jako křesťané máme být ve společnosti kvasem. Každého člověka bez rozdílu vyznání, hodnot, ke kterým se hlásí, barvy pleti, sexuální, národnostní či etnické příslušnosti musíme vnímat jako bratra, kterého Kristus vykoupil. Máme si ho vážit a respektovat ho. Nesmíme čekat, až začne ten druhý. Každý z nás by měl začít sám u sebe. Už nejbližší hodiny a dny po zveřejnění výsledků voleb ukážou, zda je toho Slovensko ještě vůbec schopné.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou