Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Kapka, která ochucuje a inspiruje

Obsah:

Úvod Téma

Kapka, která ochucuje a inspiruje

12. 9. 2023

Tisk

Církevní školství si za více než 30 let v Česku vybudovalo respektovanou pozici. Jaký přínos má pro celý vzdělávací systém?

image:Image Kapka, která ochucuje a inspiruje
Školní rok začal i na 27 základních školách, jejichž zřizovatelem je katolická církev. Snímek Vít Bláha / Člověk a Víra

Není jich zase tak málo – takový dojem může vyvolat kompletní seznam církevních škol. Má asi 160 položek a kromě mateřských, základních, středních, speciálních a vyšších odborných škol zahrnuje také další školská zařízení, typicky třeba salesiánská střediska volného času. Pestrý je přehled zřizovatelů: od biskupství, řeholních řádů přes nekatolické církve až po různé místní skupiny lidí, kteří reagovali třeba na lokální nedostatek určitého typu školy. Nebo chtěli vést výuku jinak, třeba v menším kolektivu, s důrazem na pěstování dobrých vztahů.

Skutečnost, že si církevní školy uchovávají určitou odlišnost od běžného stylu veřejných škol, dokládají i některá čísla Českého statistického úřadu: například známá feminizace školství, tedy výrazná převaha žen v pedagogickém sboru, se církevních škol týká také, ale v menší míře – šance narazit na muže-učitele je vyšší právě v církevní škole. A stejně tak je vyšší pravděpodobnost, že v běžné třídě takové školy se vzdělává žák či žákyně s nějakým typem postižení. „Vyšší podíl žáků s postižením u církevního zřizovatele může být dán větším důrazem na solidaritu s potřebnými v těchto školách,“ konstatuje k tomu statistický úřad.

A dále uvádí, že v minulé dekádě, tedy mezi lety 2011 a 2021, se téměř zdvojnásobil počet žáků v církevních základních školách na současných více než sedm tisíc. K tomu si přičtěme třeba 600 učitelů nebo 105 tříd v mateřských školách. Také každý čtyřicátý středoškolák se na maturitu nebo výuční list připravuje v církevní škole.

Opravdu to není málo, i když v jednotlivých položkách je podíl církevních škol v celku vzdělávací soustavy vyjadřován maximálně v jednotkách procent. I to může být hodně v případě konkrétní rodiny, která hledá vhodné místo pro své děti. Ostatně jako letos na jaře, kdy se projevila nízká kapacita středních škol naproti silnějšímu populačnímu ročníku.

Nemáme se za co stydět

Církevní školy ale chtějí přinášet víc než jen místo ve třídě. „Kdyby tady naše škola nebyla, chyběla by. Navazujeme totiž na více než 300letou tradici a nemáme se ani dnes za co stydět,“ říká trvalý jáhen Jiří Breu, který po odchodu sovětských vojáků z klášterního areálu v Bohosudově na Teplicku byl u založení tamního Biskupského gymnázia a nyní je zástupcem ředitele.

Čím jsou církevní školy pro vzdělávací soustavu v Česku a zda by v systému chyběly, kdyby nebyly, na to se ptáme také ministra školství Mikuláše Beka. A přinášíme zkušenosti ze samotného prostředí církevních škol: teď už bývalá spirituálka Církevní střední školy pedagogické a sociální v Bojkovicích na Uherskohradišťsku, dominikánka Štěpánka Šenkeříková přibližuje, jak se křesťanský charakter školy může promítat v každodenním provozu, nakolik jde spíše o vytváření dobré atmosféry a vztahů a jak k tomu mají posloužit vnější věci (např. kříže ve třídách, bohoslužby, výuka předmětů spojených s náboženstvím). Postřehy z praxe přicházejí také z Plzně, Ostravy či Prahy.

A zajímáme se také o právě zahájený školní rok: několika učitelů se ptáme, jak by měl proběhnout, aby ho mohli na konci června hodnotit jako úspěšný. Takový školní rok přejeme všem zúčastněným – nejen učitelům, žákům a studentům, ale i rodičům, školníkům, vychovatelkám či kuchařkám. A celému církevnímu školství se sluší popřát, aby ve velkém kotli školské soustavy bylo nadále kapkou, která ochucuje a inspiruje.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou