Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Přílohy|Léto s KT|Kniha, která provede Neratovem

Kniha, která provede Neratovem

28. 6. 2022

Tisk

Co nového v Neratově? Historii i současnost tohoto obnoveného poutního místa představuje knižní průvodce, který v těchto dnech vychází v KNA. Jsou v něm i tipy na výlety po okolí nebo třeba podrobné informace o neratovském pivu Prorok. Z knihy přinášíme dvě ukázky.

image:Image Kniha, která provede Neratovem
Moderní znázornění Panny Marie nanebevzaté od Karla Rechlíka. Snímky archiv autora

Neratov chtěl Josef Suchár obnovit spolu s lidmi na okraji společnosti – propuštěný mi vězni a lidmi s postižením. Postupně ale zjistil, že tyto dvě skupiny nejdou dohromady, a rozhodl se dát přednost postiženým.

Sdružení Neratov, oficiálně založené v září 1992, vzniklo nejprve jako společenství několika pěstounský ch rodin, které nějaký čas bydlely pohromadě. Jádro tvořily tři sestry. Kromě Jany Němcové to byla její sestra Marie, provdaná Malíková. A pak Mariino dvojče, Stáňa Fuchsová. Podařilo se koupit budovu bý valé školy a sdružení ji začalo opravovat. Byla ve špatném stavu, byly v ní jen suché záchody. Jakmile se podařilo udělat záchody a koupelny, rodiny se tam mohly nastěhovat. Pak si Sdružení pronajalo další dům, „Šarika“. Faru mělo také jen v pronájmu a dostalo ji zpátky až o pár let později. Postupem času se podařilo nakoupit a postavit další domy. Celou tu dobu přicházeli další lidé s postižením i zaměstnanci. Cílem Sdružení je obnova poutního místa a návrat života do kdysi vysídlené vsi. To vše společně s lidmi s postižením, kteří v Neratově žijí a pracují. I díky nim Neratov může poskytovat stravovací, ubytovací či úklidové služby a tvořit tak příjemný turistický cíl.

V současné době Sdružení Neratov zaměstnává téměř 285 lidí, z čehož je více než 190 s nějaký m typem postižení.

(Ukázka z 2. kapitoly Příběh obnovy)

Od roku 2013 je kostel postupně doplňován novými prvky liturgického vybavení. Přestože je stále prosté a většina stěn je ponechána prázdná, základní liturgické prvky a výzdoba se do kostela postupně vrací. Především díky výtvarníkovi Karlu Rechlíkovi. „Liturgické a výtvarné vybavení kostela v Neratově je vlastně už dlouho pokračující proces. Na jeho začátku bylo přání otce Josefa Suchára, aby se v kostele objevilo výtvarné znázornění zasvěcení Panně Marii nanebevzaté,“ popisuje Karel Rechlík.

„Po několika návštěvách kostela jsme všichni dospěli k závěru, že není vhodné vracet se k baroknímu způsobu vyjadřování, že dílo nemůže v daném prostoru být prvoplánově ilustrativním, ani barevně dominantním prvkem,“ popisuje výtvarník, který zároveň chtěl, aby jeho dílo co nejméně fyzicky zasahovalo do zachované stavební struktury (nemělo se dotýkat stěn) a zároveň mělo být srozumitelné těm, kdo do kostela přijdou. „Pohledově ‚otevřené nebe‘ už bylo prosklenou střechou připravené, historický obrázek Matky Boží Neratovské byl nalezen, z něho vycházející kovová silueta nakreslená. K návrhu jsem připojil skleněná křídla, kolega Skřička naprojektoval a zajistil nosník pro instalaci celé kompozice. Horolezci provedli zavěšení 27 výtvarných prvků ve čtyřech prostorových rovinách. Ostatní v Neratově způsobuje putující sluníčko, nebo i přítmí. A především ‚Neratovská paní‘ sama,“ přibližuje Karel Rechlík vznik unikátního vyobrazení Panny Marie nanebevzaté, které je volně zavěšené v prostoru za oltářem.

Proměnil se celý presbytář, tedy část kostela, kde se během mše svaté pohybují kněží a ministranti. „Bude to už deset let. Začali jsme tehdy – díky nadšení a investiční odvaze mého spoluautora Standy – podrobným modelem celého presbytáře, potom velkým modelem Nanebevzetí, následoval oltář, ambon, svatostánek, sedes, vzniklo místo smíření,“ připojuje výtvarník.

Společně se Zdeňkem Šiffelem ze Žamberka vytvořili i expozici pro návštěvníky na oratoři a ve věžích. Loni přibyla křtitelnice s tekoucí vodou a série liturgických korouhví do bývalé kazatelny. V jedné z nově zastřešených věží je také meditační místnost – v nejvyšším místě kostela, které je běžně přístupné. V kostele je také metr vysoká socha Madony s malým Ježíškem v náruči, ručně vyřezaná z lipového dřeva. Jejím autorem je Alexej Litviňuk, který je původem z Ukrajiny a od roku 1991 žije a tvoří v Rokytnici v Orlických horách. Poblíž této „ukrajinské Madony“ našlo během ruské války na Ukrajině útočiště mnoho uprchlíků z této země. V březnu a dubnu 2022 Sdružení Neratov ubytovávalo 45 Ukrajinců, kteří utekli před válkou.

(Ukázka ze 4. kapitoly Srdce Neratova)

Z knihy Tomáše Kutila Neratov. Průvodce místem smíření a naděje (právě vychází v KNA)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou