28. prosince–3. ledna 2022

Největší brněnský kostel čekají opravy

Brněnská diecéze

28. 12. 2021

Kostel sv. Jakuba většího v Brně s více než devadesát metrů vysokou kostelní věží čeká oprava střechy, krovů, válkou poničených oken a kamenných prvků. Práce tu zahájí počátkem nového roku.

image:Image Kostel sv. Jakuba v centru Brna.
Kostel sv. Jakuba v centru Brna. Snímek Wikimedia Commons

Svatojakubské farnosti se podařilo na obnovu kostela, který je označován jako gotická perla Brna a je národní kulturní památkou, získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši bezmála 112 milionů korun. Opravy nakonec vyjdou kvůli rostoucím cenám na 131 milionů korun. Ukončení rekonstrukce a zprovoznění nové vyhlídky farnost předpokládá začátkem roku 2024.

„Vedení města se dohodlo s farností, že přispěje deseti miliony korun na zajištění financování rekonstrukce této významné stavby. Svatojakubský kostel patří k brněnským dominantám a je častým vyhledávaným cílem nejen Brňanů, ale i turistů. Proto je v zájmu města podílet se na záchraně této národní kulturní památky,“ zdůvodnil rozhodnutí zastupitelstva města první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Jakub byl vždy městský kostel. Jsme rádi, že můžeme s městem spolupracovat a že se Brno chce stát partnerem pro záchranu památky a projekt finančně podpořit dotací. Mnohá místa exteriéru jsou ve velmi špatném stavu. Oprava je proto nutná. Více než osmdesát procent nákladů pokryje dotace. Farnost potom přispěje minimálně deseti miliony korun. Počítáme s vyhlášením sbírky a zapojením sponzorů z řad firem i drobných dárců. Za příspěvek města budeme opravdu vděční,“ uvedl farář svatojakubské farnosti P. Jan Pacner.

V chrámu budou postupně umisťovány informační panely vysvětlující důvody nutnosti rekonstrukce a postup prací. Kromě toho budou také vytvořeny informační a dárcovské stránky na webu a elektronický systém možnosti příspěvků na opravy. Při zvláštních příležitostech, jako je například Noc kostelů, je naplánována videoprojekce. Po dokončení oprav plánuje farnost ve spolupráci s městem otevřít novou svatojakubskou vyhlídku ve věži veřejnosti.