14.–20. prosince 2021

Sociální dny na Slovensku

Ze světa

14. 12. 2021

V Bratislavě se příští rok uskuteční třetí ročník Evropských katolických sociálních dní. Minulý týden je ve Vatikánu představili pořadatelé, jimiž jsou Rada evropských biskupských konferencí (CCEE), Komise biskupských konferencí EU (COMECE) a slovenský episkopát. Název setkání, které proběhne od 17. do 20. března 2022, zní tentokrát „Evropa za hranicemi pandemie – nový začátek“. Na tři stovky delegátů bude z křesťanského úhlu pohledu společně uvažovat o třech hlavních oblastech, které proměnila pandemická zkušenost: o rodinném životě, digitálních a technologických změnách a o životním prostředí. Vystoupí představitelé církve i přední odborníci na katolické sociální učení, ekonomiku, demografii či digitalizaci. Součástí budou bohoslužby a modlitba.

Zohlednit důraz papeže Františka na posilování „sociálního bratrství“, založeného na duchovních hodnotách, připomněl na prezentaci kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Úřad se na Evropských dnech také podílí. „Toto bratrství je podmínkou celostního rozvoje člověka,“ poukázal kardinál Turkson.

Tradice Evropských dní začala roku 2009 v Polsku, druhý ročník se konal roku 2014 v Madridu. Bratislavský ročník se bude konat pod symbolickou záštitou patrona zdejší katedrály sv. Martina z Tours. Registrovat se lze na www.catholicsocialdays.eu.