14.–20. prosince 2021

Ze světa

14. 12. 2021

KRÁTCE K OCHRANĚ „NOVÉHO TYPU SIROTKŮ“ vyzval při zahájení 70. kongresu Unie katolických právníků v Itálii (9.–11. prosince) vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. Tématem sněmu byla zákonná ochrana zranitelných osob. „Vývoj společnosti nevyhnutelně vede ke vzniku nových situací nouze a nejistoty,“ upozornil kardinál s tím, že výzvou pro zákonodárství tak jsou dnes zvláště migranti nebo děti, které se např. vlivem asistované reprodukce ocitly bez vlastních rodičů či jako embrya „žijí v chladné realitě zkumavky“. K obraně lidské důstojnosti vyzval delegáty i papež František.

NEJVĚTŠÍ KATOLICKÝ KOSTEL NA ARABSKÉM POLOOSTROVĚ byl otevřen v Bahrajnu ve městě Awali. Katedrálu Panny Marie královny Arábie posvětil prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, kardinál Luis Antonio Tagle. Pozemek o rozloze 9 000 m2 daroval pro stavbu kostela místním katolíkům bahrajnský král Hamad. Chrám má 2300 míst, v areálu roste též poutní dům a formační centrum. V převážně muslimském Bahrajnu o cca 1,5 milionu obyvatel představují křesťané asi 10 % populace. Dosud jim sloužil pouze jeden kostel a jedna malá kaple. Nový chrám bude otevřen i křesťanům nekatolických denominací.

NOVOU SLOVENSKOU VÁNOČNÍ POŠTOVNÍ ZNÁMKU s hodnotou tří eur zdobí detail gotické malby „Klanění Tří králů“ ze Zlatých Moravců ze sbírek Národní galerie Praha. Malba vznikla kolem roku 1440 a ještě roku 1910 zdobila oltář zlatomoraveckého kostela. S modernizací chrámu se dostala do soukromých sbírek a poté do Státní sbírky starého umění v Praze. Ta jej předala Slovenské národní galerii, která jej časem s Prahou opět vyměnila za jiné starobylé dílo původem ze Slovenska – tzv. Bojnický oltář. Na druhé slovenské vánoční známce za 0,75 eur je detail gobelínu velkomoravské misie z majetku Národní rady SR.

PLÁN NOVÉ ÚPRAVY INTERIÉRU katedrály Notre Dame představila pařížská arcidiecéze. Prostor je navržen tak, aby vyhovoval liturgickému slavení i návštěvám turistů. Nově budou lidé vstupovat centrálním, nikoli už bočním vchodem, aby se zdůraznila hlavní osa chrámu. V obnovených bočních kaplích bude připravena prohlídka zaměřená na umělecké artefakty, ale i na jejich duchovní význam – od Božích zaslíbení vrcholících vtělením a vykoupením po představení světců. Nově bude řešeno i osvětlení, včetně nasvícení presbytáře a chóru. Katedrála se rekonstruuje po masivním požáru o Velikonocích 2019. „SVOBODA VYZNÁNÍ musí být v naší zemi uplatňována pokojně,“ zdůraznil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin poté, co desítka agresorů napadla mariánské procesí na předměstí Paříže. Takové jednání označil ministr za „nepřijatelné“. Útočníci vykřikovali islamistické výhrůžky, před policií pak utekli. Zdejší nanterreská diecéze se obrátila na úřady, aby incident vyšetřily a zaručily i do budoucna věřícím bezpečnost. Letos v květnu zase čelilo v Paříži katolické procesí na památku obětí Komuny útoku přívrženců krajní levice. Podle statistik jsou zločiny z nenávisti vůči křesťanům v Evropě na vzestupu.