7.–13. prosince 2021

Z domova

7. 12. 2021

KRÁTCEJAKO PRVNÍ ZAHRANIČNÍ LAUREÁT získal Mons. Tomáš Halík v Krakově prestižní Cenu Józefa Tischnera. Je pojmenována po polském filozofovi a duchovním otci hnutí Solidarita J. Tischnerovi. „Toto jedinečné ocenění je udělováno nepřetržitě od roku 2001 významným intelektuálům, publicistům a sociálním aktivistům. Letošní laureát ji získal za knihu Čas prázdných kostelů, v níž ukazuje, že doba pandemie nás nutí znovuobjevit křesťanství,“ popsala polská tisková agentura eKAI. Mons. Halíkovi vychází v těchto dnech i nová kniha – Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně (Nakl. Lidové noviny).

NÁHROBNÍ KÁMEN SI MIROSLAV ZIKMUND, jeden z nejslavnějších cestovatelů, který zemřel minulý týden ve 102 letech, objednal už před 10 lety u velehradského sochaře Otmara Olivy. Oba totiž pojilo dlouholeté přátelství. „Dramatickou krajinu Mirkova života a jeho cest na díle znázorňuje kompasový základ. Ovšem ta střelka v podobě kříže, ta to srovnává, ona je ideou celé věci,“ popsal pro Slovácký deník Oliva. Několikametrákové dílo je hotovo už pět let. Má kruhový tvar a finálního zhotovení se ujal zlechovský kamenosochař Petr Novák.

CENU MORÁLNÍ AUTORITA za péči o veterány a mimořádné skutky předával minulý týden veterán Emil Boček. Obdržel ji i Mons. Josef Suchár, farář z Neratova, který spolu s dalšími lidmi obnovil toto poutní místo. „Je to velké vyznamenání a pro mě je spojené s velkou odpovědností,“ řekl při přebírání ceny v pražském Arcibiskupském paláci Josef Suchár. Spolu s ním ocenění dostal také Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby. Další osobnosti pak ocenil ministr obrany. Nejvyšší resortní vyznamenání, Zlatou lípu ministra obrany, převzali pražský arcibiskup Dominik Duka nebo Zbyněk Pavlačík, organizátor Dnů NATO.

SYBILA HOLÁ, SPOLUZAKLADATELKA LIKVIDACE LEPRY, zemřela v závěru minulého týdne ve věku 95 let. Organizaci, která po celém světě pomáhá malomocným a nemocným tuberkulózou či vředy buruli, založila se svým manželem Jiřím v 90. letech. „Jeden citát říká: ‚Za každým úspěšným mužem, stojí silná žena.‘ U manželů Holých to platilo hned dvojnásobně. Uměla svého muže podpořit, ale také usměrnit, a zkrátka věděla, jak s ním komunikovat a jednat. Společně snášeli těžkosti i radosti, které jim život přinášel. V Likvidaci lepry (LL) mu byla nejvěrnějším a nejbližším spolupracovníkem, který spoluurčoval, jakými kroky se bude LL ubírat. Jestli pan Holý byl otcem zakladatelem, tak ona byla pro naši organizaci matkou,“ uvádí ředitel organizace Lubomír Hajas.