7. 12. 2021
|Polovina ugandské populace nemá přístup k nezávadné vodě – to je více než 21 milionů lidí, kteří jsou ohroženi chorobami přenášenými vodou.
Arcidiecézní charita Praha (ADCHP) letos vyvrtala patnáct nových studní ve venkovských oblastech diecézí Gulu, Nebbi a Lugazi, tedy tam, kde probíhá program Adopce na dálku®. Studny předala místním komunitám, které se významně podílely již na přípravě a realizaci vrtů.
Jednou z vesnic je Kiyagi v diecézi Lugazi. Více než 300 lidí donášelo vodu ze studny na pozemku Základní školy sv. Jana Nepomuckého. Studna však byla vzdálená dva kilometry. Navíc nebylo dobré, když se lidé pohybovali v areálu školy, která plánuje zřídit internátní sekci a potřebuje do budoucna zajistit bezpečný a uzavřený školní komplex. Novou studnu získali i obyvatelé vesnice Tukulu na břehu Viktoriina jezera. 140 domácností bylo závislých na vodě z jezera, která je však kontaminovaná řadou mikroorganismů způsobujících vážné zdravotní problémy. Pozemek pro vrt poskytla vesnická komunita a místní rada starších je připravena převzít za provoz studny odpovědnost.
V dalších vesnicích byla situace obdobná. Lidé donášeli vodu z mnohakilometrové vzdálenosti nebo byli závislí na znečištěných vodních zdrojích. Charita při výběru lokalit pro nové studny nezapomíná na školy. Mnohé nemají vlastní studnu nebo ji sdílí s celou vesnicí. To je i případ obce Wambete, kde se 200 domácností dělilo o jeden vrt s místní školou. Dětem tak byl zdroj vody těžko přístupný. Kdykoli přišly nabrat vodu, narazily na dlouhou frontu.
Pitná voda je zkrátka v Ugandě vzácností. ADCHP letos vybudovala s finanční pomocí českých dárců 15 nových studní. Vodní vrty zajišťovala místní stavební společnost. Podmínkou v každé vesnici je dobrá spolupráce s místní komunitou a s radou starších, která při budování studní spolupracuje a bude v budoucnu za provoz studní odpovídat.