30. listopadu–6. prosince 2021

Z domova

30. 11. 2021

EKUMENICKÁ RADA CÍRKVÍ SI ZVOLILA NOVÉ VEDENÍ na valném shromáždění konaném v Praze minulý týden. Novým předsedou se stal biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Tomáš Tyrlík (na snímku vlevo). První místopředsedkyní je superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková, která je tak první ženou, jež zasedne v nejužším vedení Ekumenické rady církví (ERC). Druhým místopředsedou byl pak zvolen biskup Marián Čop z Evangelické církve augsburského vyznání a náhradníkem předsednictva nový synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný. „Přál bych novému předsedovi, aby se ve své funkci setkával hlavně s otevřeností a s touhou všech křesťanů být spolu jako jedna Kristova rodina,“ popřál dosavadní předseda ERC a emeritní synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý.

PO ŘÍJNOVÉM POŽEHNÁNÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE se v listopadu naplno rozběhla stavba nového kláštera sester karmelitek v Drastech nedaleko Prahy. Sestry nyní provizorně bydlí v budoucím domě pro hosty. „Hloubí se a betonují základy nových částí kvadratury, současně probíhá renovace bývalé sýpky, která bude hlavní budovou kláštera,“ popisuje sestra Marie. Protože kvůli pandemii covidu velmi narostly ceny stavebních materiálů, mohly sestry podepsat smlouvu zatím jen na část stavby. Na webu donio.cz proto spustily sbírku, která potrvá do 19. ledna. K pondělní uzávěrce KT v ní vybraly takřka 335 tisíc korun. Jen na krov bývalé sýpky potřebují 1,7 milionu korun.

ADVENTNÍ KONCERTY ČESKÉ TELEVIZE jsou vždy spojené s konkrétními organizacemi, které skrze ně lidé podporují. Tuto (druhou) adventní neděli to bude Hospic sv. Jiří v Chebu, který poskytuje od roku 2014 mobilní hospicovou péči v částech Karlovarského a Plzeňského kraje. Pečoval už téměř o tisíc klientů a zájem o jeho pomoc se neustále zvyšuje. Služby proto rozšíří o dětskou paliativní a perinatální péči. Jeho tzv. patronem bude během koncertu moderátor ČT Daniel Stach.