30. listopadu–6. prosince 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

FEJETON P. Karla Skočovského

Názory

30. 11. 2021

|
Tisk
|

S obličejem přilepeným na monitoru sleduji zápas o mistra světa v šachu, který spolu v těchto dnech svádějí Magnus Carlsen, původem z Norska, a jeho vyzyvatel Jan Něpomňaščij z Ruska. Dva muži v oblecích v různě dlouhých časových intervalech posunují kousky nalakovaného dřeva po kostkovaném stole. A tváří se přitom, jako by šlo bezmála o život, ne-li dokonce o přežití lidstva. Komu královna (nebo přinejmenším princezna) mezi deskovými hrami neukradla srdce, nepochopí.

Mně dostala bez boje. Po zhlédnutí seriálu Dámský gambit jsem si pořídil pěknou dřevěnou šachovnici a zaregistroval se na webové stránky, kde je možné hrát partie s lidmi ze všech koutů světa. První tři jsem vyhrál a hned vzápětí deset v řadě potupně prohrál. Těch šedesát čtyři políček vás rychle naučí pokoře. Pokud chcete. A nejen to. Dostanete řádku nevyžádaných, ale cenných lekcí do života: Nejdřív mysli, a pak konej. Nevzdávej to. Prohra je ta nejlepší příležitost se něco nového naučit. Neber se moc vážně. I když tě soupeř porazí, můžeš obdivovat krásu a logiku jeho kombinace. I obyčejný pěšec může rozhodnout bitvu. Pro krále se vyplatí obětovat všechno.

Šachy jsou hra, umění, sport i škola ctností. S hrdostí si také připomenu, že historii šachu psali i někteří katoličtí kněží. Nejslavnějším z nich je Ruy López (16. stol.), mimo jiné zpovědník a rádce španělského krále Filipa II. Jeho jméno nese jedno z klíčových šachových zahájení, tzv. španělská hra. To se objevilo hned v první partii letošního zápasu o mistra světa. Pro další příklad nemusíme chodit daleko. Český kněz Karel Traxler, který dlouhou dobu působil ve Veselí nad Lužnicí, patřil na začátku 20. století mezi nejtalentovanější hráče u nás. V roce 1890 použil velmi nebezpečný protiútok, po něm zvaný Traxlerův, na který občas i dnes nachytáte nejednoho silného soupeře.

Našla by se pěkná řádka světců, kteří rádi hráli šachy – např. Karel Boromejský, František Xaverský či Alois Gonzaga. Svatou patronkou šachistů se ale nakonec stala žena: Terezie z Avily. Píše s velkým zápalem o šachové hře v 16. kapitole své knihy Cesta k dokonalosti. Jednou prý naučila šachy nějakého vojáka, a tak ho zachránila před ztrátou víry. Jak to provedla, se jí zeptám v nebi.

Možná bych měl na faře založit šachový kroužek. Abych také zažil nějaký pastorační úspěch. Aspoň jeden.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou