16. 11. 2021
|S 500 chudými a nezaměstnanými lidmi, bezdomovci či migranty se setkal Svatý otec v Assisi minulý pátek 12. listopadu, dva dny před Světovým dnem chudých. Papež navštívil Assisi, rodiště sv. Františka, patrona chudých, u příležitosti už pátého ročníku Světového dne chudých, který vyhlásil v závěru Svatého roku milosrdenství (2016).
V tamní bazilice Panny Marie Andělské mu jeden z chudých věnoval poutnickou hůl a plášť – na znamení, že všichni přítomní jsou poutníky ve městě „prosťáčka Božího“. Celkem se jich zde sešlo na pět stovek z různých evropských zemí, doprovázeli je dobrovolníci. Například francouzská organizace Fratello přivezla na poutní místo 200 chudých z Francie, Polska, Chorvatska, Švýcarska či Španělska. Jezuitská služba Centro Astalli pomáhající uprchlíkům zase doprovodila lidi původem z Konga, Angoly či Nigérie a Komunita Sant‘Egidio římské bezdomovce. Zapojila se rovněž italská Charita – jak vyjmenovává National Catholic Reporter.
Papež si vyslechl svědectví šesti účastníků, kteří sdíleli své příběhy o kriminální minulosti, vězení, drogách či životě na ulici, ale i o tom, jak nalezli víru. Mezi nimi byl i uprchlík z Afghánistánu či Rumunka upoutaná na invalidní křeslo. Po společném občerstvení následovala v bazilice mše svatá. František při ní zdůraznil, že s chudými je potřeba se „dělit o vezdejší chléb a nikdy neotupět vůči jejich přítomnosti“.
V kázání (viz níže) Svatý otec připomněl vzor sv. Františka. „S prostotou je (chudé) přijímal jako bratry a sestry a dělil se s nimi o všechno. To je ten nejevangelijnější výraz, který jsme povoláni učinit vlastním: přijetí. Přivítat znamená otevřít dveře domu i srdce a umožnit těm, kdo klepou, vstoupit. A ať se cítí v pohodě – ne v úžasu – svobodní. Tam, kde je opravdový pocit bratrství, je také upřímná zkušenost přijetí. Tam, kde naopak panuje strach z druhého, pohrdání jeho životem, se rodí odmítnutí, nebo ještě hůře lhostejnost – pohled jinam,“ kázal papež.
A pokračoval: „Často se na přítomnost chudých díváme s nelibostí a smiřujeme se s ní. Někdy slyšíme, že si za chudobu mohou chudí sami – další urážka! Aby nemuseli vážně zpytovat svědomí nad svým jednáním, nespravedlností zákonů a ekonomických opatření či pokrytectvím těch, kteří chtějí masově zbohatnout, svalují (tito lidé) vinu na bedra nejslabších.“ Svatý otec proto vyzval „vyhrnout si rukávy a obnovit důstojnost vytvářením pracovních míst“, kritizoval hlad dětí i násilí na ženách. „Je čas prolomit kruh lhostejnosti a objevit krásu setkání a dialogu,“ vyzval všechny křesťany. A na závěr bohoslužby daroval každému účastníkovi batoh s oblečením, obuví a rouškami.
Svou pouť do Assisi papež předtím zahájil nečekanou návštěvou tamního kláštera chudých sester sv. Kláry. „Neste na svých bedrech problémy církve, bolesti církve a také – troufám si říci – hříchy církve, naše hříchy, biskupů, kněží, zasvěcených duší. A přinášejte je před Pána,“ poprosil klarisky. A dodal, aby v modlitbách myslely na starší lidi, kteří jsou často „vyřazeným zbožím“, na rodiny nebo na to, aby kněží uměli být pastýři a „ne hlavami úřadů“, cituje papeže Vatican News.
Na závěr v Assisi papež požehnal kámen vzatý z kaple Porciunkule, který bude věnován do útulku pro bezdomovce. Poté se vrátil do Vatikánu, kde v neděli 14. listopadu o Světovém dni chudých slavil mši sv. ve svatopetrské bazilice. Zde opět vyzval křesťany, aby se věnovali chudým: „Uzdravujme bolesti dneška pro naději zítřka. Jsou propojené. Pokud se nepohnete kupředu tím, že vyléčíte dnešní bolest, sotva budete mít naději na zítřek.“