16.–22. listopadu 2021

Aby kostel nebyl zamčený

16. 11. 2021

Projekt Otevřené chrámy zaznamenal letos historicky největší návštěvnost. Do 35 přístupných kostelů si našlo cestu přes 220 tisíc lidí.

Nahlédnout do kostela, nechat se provést nebo se usebrat v modlitbě – to vše umožňuje projekt, který finančně podporuje Moravskoslezský kraj. Tradičně největší zájem je o kapli na Radhošti nebo o farní kostely na Hukvaldech a ve Štramberku. K pětici nejnavštěvovanějších patří také poutní kostel na Cvilíně u Krnova.

Rektor chrámu P. Sebastian Gruca OFMConv. je rád, že díky zajištěným průvodcům není na péči o poutníky sám. V kostele se ale snaží být co nejvíc i on, aby mohl s příchozími promluvit: „Můžu zpovídat, ale odpovídám také na různé otázky – třeba proč má Panna Maria sedm mečů. Lidé se ale ptají i na víru a Ježíše,“ popisuje minorita.

Velký nárůst zájemců hlásí průvodci z kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Tzv. šikmý kostel si přišlo prohlédnout bezmála 10 tisíc lidí, což je trojnásobný nárůst oproti předchozím rokům. Spolek Stará Karviná ve spolupráci s farností a statutárním městem zřídil u kostela infocentrum, kde o původní Karviné vyprávějí její původní obyvatelé.

I když hlavní část projektu pro letošek skončila, některé kostely zůstávají nadále otevřené (podle rozpisu na webu diecéze). Kromě ostravské katedrály je to i místecký kostel sv. Jakuba a čtyři nedávno rekonstruované chrámy – dřevěný kostelík v Řepištích, konkatedrála v Opavě a farní kostely ve Fulneku a Starém Městě u Bruntálu.