16.–22. listopadu 2021
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Dál věřím v lidskou solidaritu

Křesťan & Evropa

16. 11. 2021

|
Tisk
|

Letos v září to byly právě tři roky od chvíle, kdy jsme zveřejnili návrh na přijetí 50 nedoprovázených dětí z řeckých uprchlických táborů. Podmínky pro dětské uprchlíky v Řecku se zlepšily, ale prostor pro pomoc zůstává.

image:Image Michaela Šojdrová v novém příjímacím centru Mavrouni RIC na ostrově Lesbos. Říjen 2021.
Michaela Šojdrová v novém příjímacím centru Mavrouni RIC na ostrově Lesbos. Říjen 2021. Snímky v příloze archiv Michaely Šojdrové

Od té doby vláda Andreje Babiše neudělala pro tyto dětské uprchlíky vůbec nic. Nedošlo ani na stavbu sirotčince v Sýrii, slyšeli jsme jen výmluvy a lži. Zástupci vlády veřejně tvrdili, že to nelze zrealizovat nebo že v Řecku mezi uprchlíky žádné nedoprovázené děti nejsou. Potřebovali ukázat, že oni ČR před „migranty“ ochrání, i kdyby k nám žádní nechtěli jít. Přesto vzniklo několik velmi aktivních občanských iniciativ, kterým situace dětských uprchlíků nebyla lhostejná, a udělaly to, co udělat mohly, a není toho za ty tři roky málo. Patří k nim řada jednotlivců i organizací, kteří se připojili k solidární pomoci ostatních členských států bez ohledu na oficiální postoj české vlády. Několik těchto aktivit směřuje přímo na ostrov Lesbos, kde v létě 2020 shořel dlouhodobě přeplněný uprchlický tábor Moria. Bylo to kruté upozornění na to, že Evropa potřebuje najít efektivní řešení migrace a musí zabránit přelidňování uprchlických táborů na řeckých ostrovech.

Pomoc Evropské unie

Předsedkyně von der Leyenová následně oznámila, že Evropská komise, společně s řeckými úřady, vybuduje nový tábor, zrychlí azylové procesy a návraty uprchlíků tak, aby se na ostrovech výrazně zlepšily podmínky. Součástí plánu komise byl přesun zranitelných osob na pevninu, relokace 1 600 dětí bez doprovodu a rodin s dětmi do jiných členských států, zrychlení azylového řízení, včetně rozhodování o návratech anebo naopak integraci uprchlíků, zvýšení dobrovolných návratů v rámci obnoveného programu asistovaných dobrovolných návratů, který byl pozastaven kvůli pandemii covidu-19. Členské státy přislíbily až 2 000 míst pro děti bez doprovodu nebo děti s těžkým zdravotním postižením a jejich nejbližší rodinné příslušníky v rámci programu dobrovolné solidarity. Zatím se zrealizovala asi polovina relokací např. do Belgie, Finska, Francie, Litvy, Německa, Portugalska a Slovinska.

Znovu v Řecku

Cílem těchto a dalších opatření, do kterých jsou zapojeny agentury Frontex a Europol, je zlepšení bezpečnostní situace pro všechny, tedy i pro migranty a žadatele o azyl. Komise i členské státy přijaly zásadu důsledné ochrany vnějších hranic před nelegální migrací. Také dohoda s Tureckem o poskytnutí azylu uprchlíkům je i nadále velmi důležitá, protože hrozí další migrační vlna z Afghánistánu.

Právě za těchto okolností jsem se rozhodla, že Řecko opět navštívím, abych zjistila, zda se skutečně situace uprchlíků mění k lepšímu, a to zejména s ohledem na nedoprovázené děti. Podle oficiálních zpráv, ale i podle toho, co jsem viděla, uprchlíků postupně v řeckých táborech ubývá. Lidé, se kterými jsem se potkávala v letech 2018 a 2019, měli letos na podzim poprvé úsměv na tváři. Situace se skutečně zlepšila a já jsem se nemusela stydět za to, v jakých podmínkách lidé na území EU žijí. Jednoznačně k tomu přispěla dobrovolná solidarita členských států i jednotlivců a organizací, jakými jsou například spolek Pomáháme dětem na útěku, iniciativa Češi pomáhají, Komunita Sant’ Egidio, Organizace pro pomoc uprchlíkům nebo i taneční studio Light a jejich představení Modlitba (za černé duše) a mnoho dalších. Na všechny tyto obětavé lidi myslím s obdivem a vděčností. Také vím, že ještě není vyhráno, stále ještě jsou v registračních centrech tisíce uprchlíků a stále ještě zde jsou stovky dětí bez doprovodu. Stále je zde velký prostor pro naši solidaritu.

MICHAELA ŠOJDROVÁ, europoslankyně

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou