16. 11. 2021
|Jak dobu hledání toho pravého či té pravé prožíváte, nebo jste prožívali, než jste šťastně nalezli?
Marie Vymazalová,kunsthistorička
Prožívala jsem ten čas těžce. Svými aktuálními životními otázkami se totiž začnete vzdalovat svým vrstevníkům, kamarádům, lidem ve farnosti. A já nejsem osoba, která by se bez mrknutí oka vyrovnala třeba s tím, že je na společenské akci jediná bez partnera. Pozitiva v tomto období samozřejmě nalézt lze, i když teprve zpětně jsou vidět snáze. Člověk si uvědomí, jak je důležitá rodina a nejbližší přátelé. Zároveň však pro mě byly zásadní dvě skutečnosti. Za prvé – Boží plán nějakého partnerského života pro mě nachystaný být může, ale pokud nebudu mít vlastní vůli hledat, tak se naplnit nemusí. A za druhé – mohu žít smysluplný život, i když zůstanu na své životní cestě nakonec sama. Ač to může znít pateticky, důvěra v Boha, naslouchání jeho plánu, ale i ochota jednat mě v životě posunuly dále nejen v této oblasti.
Ján Révay, vývojář v IT
Být svobodný 29letý muž je pro mě především příležitost a hledání partnerky vnímám jako dobrodružství. Když na sobě člověk maká, věkem se stává moudřejším, šikovnějším, úspěšnějším a v ideálním případě i ctnostnějším – už měl šanci popasovat se s většinou svých chyb a problémů, s některými úspěšně a jiné aspoň identifikovat a systematicky na nich začít pracovat. V průměru je u mužů věk 26 až 29 let vrcholem fyzické přitažlivosti – z toho pohledu jsem možná v ideální pozici pro hledání partnerky. Zároveň to ale v mém případě znamená, že to s tou fyzickou přitažlivostí půjde už jen z kopce. Ve vztahu je pro mě osobně nejnáročnější komunikace, umět „číst“ toho druhého a nebrat se při tom příliš vážně. Stojí to poměrně hodně času a sil, je to ale většinou kvalitně strávený čas, který člověka posouvá osobnostně vpřed – hlavně, když si pravidelně žádá o feedback, což vřele doporučuji.
Jan Krlín, vychovatel
Mám pocit, že u mě přemítání o hledání životní partnerky probíhá v takových vlnách. Jsou chvíle, kdy mě to hodně trápí (hlavně když jsem sám, protože tehdy mám čas na to myslet), a pak jsou chvíle, kdy to tolik neřeším. Krušné jsou také návraty z nějakého společenství, kde sice nebyl čas o tom uvažovat, ale ve chvíli samoty se pak ozve potřeba partnera o to silněji. Nejtěžší pro mě je, že vedle mě není nikdo, s kým bych mohl sdílet ty obyčejné každodennosti se vším všudy. Na druhou stranu mám mnohem víc času na sebe a mohu zkusit změnit nějaké konkrétní věci. Snažím se třeba zkvalitňovat svůj duchovní život. V předešlém vztahu jsem dostal několik impulzů – křest, další vzdělávání, osobní rozvoj – a na tom dále pracuji.
Kateřina Klára Kučerová, sociální pracovnice
Patřím k těm, kdo našli životního partnera na konci vysokoškolských studií. V období hledání bylo pro mě nejtěžší důvěřovat Bohu, že mi do cesty někoho přivede. A odevzdat mu i to, kdo to bude. Mysl si totiž občas pohrávala s představou, že se „na mě zapomnělo“ nebo že „ten, koho si představuji, neexistuje“. Nepomáhaly tomu všetečné otázky a poznámky od okolí.
Člověk až zpětně pozná, jak velké požehnání tento čas znamenal: možnost se rozvíjet, poznávat nové přátele, prohlubovat vztahy v rodině i v komunitě blízkých, mít zážitky, které formují osobnost do vyzrálejší podoby. Dostala jsem prostor odjet z republiky a čas na studium. Naučila jsem se za budoucího manžela modlit, ale i připustit si možnost, že jsem na světě povolána k něčemu jinému. Nakonec pro mě princ přijel, akorát místo na bílém koni traktorem. A je to to nejkrásnější, co se mi v životě přihodilo.