9.–15. listopadu 2021

Synoda je naslouchání srdcem

Plzeňská diecéze

9. 11. 2021

První setkání koordinátorů synody na úrovni farností proběhlo v sobotu 6. listopadu na plzeňském biskupství. Účastníci měli možnost diskutovat a ptát se biskupa Tomáše Holuba.

„Počítejte s tím, že se budete setkávat s postoji od naprostého nadšení, přes skepsi až k úplnému zpochybnění synody jak mezi farníky, tak mezi kněžími. S tím vším budete muset pracovat,“ upozornil na začátku setkání biskup Tomáš Holub.

„Důležitou otázkou je, jak získat názory a pohledy na římskokatolickou církev i od členů jiných církví nebo lidí nevěřících. Shodli jsme se, že nejlepší bude začít v kolektivech, kde se lidé navzájem znají, jako jsou třeba sportovní a jiné volnočasové aktivity,“ konstatoval Jindřich Fencl, jeden ze dvou diecézních koordinátorů synody. Druhá koordinátorka Jana Černíková prozradila, že na začátku setkání vnímala určité rozpaky nad rozhodnutím vydat se na cestu, o níž nevíme, kam nás zavede. „Když se ale účastníci rozdělili do skupinek a kladli si otázky, co skutečně žijeme ve svých farnostech, jaké jsou nové podněty, které by nás vzájemně obohacovaly, reakce byly nesmírně hluboké a plné naděje. Je radostné, že nás synodální proces vede k otevřenému naslouchání druhému srdcem. A též k rozlišování, které naše povzdechy a radosti jsou na lidské rovině a které nám sděluje Duch Svatý. Chceme popřát sluch i hlasům, které normálně nejsou slyšet, přesto mohou mít svou hodnotu. Tak jak to dělal Ježíš, když chodil mezi lid,“ shrnula.

Skupinky farních koordinátorů synody se budou scházet až do konce března, diecézní presynodální shromáždění je naplánováno na 26. února 2022.